Kuriozalne wyjaśnienia w rządzie ws. niższych pensji nauczycieli. "Księgowi nie zrozumieli zasad"
Nauczyciele skarżą się, że ich noworoczne pensje, są niższe niż być powinny. Zmiana ma wynikać z nowych przepisów Polskiego Ładu. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski uważa, że problem leży po stronie części księgowych, którzy "nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego".
- Nauczyciele skarżą się na niższe wypłaty, lecz były minister edukacji Dariusz Piontkowski twierdzi, że to niemożliwe.
- Zdaniem wiceministra przyczyną zamieszania są niewystarczająco poinformowani księgowi.
- Dodatkowo na wynagrodzenia pedagogów ma jeszcze wpłynąć ulga podatkowa.
Piontkowski komentuje niższe pensje nauczycieli
Jak informowaliśmy w naTemat.pl po nowym roku wielu nauczycieli skarży się na niższe pensje otrzymane w styczniu 2022 roku. "Ci, którzy ciężką pracą zarabiali nieco więcej, stracili - ja, pracując w 2 szkołach, mam dochody mniejsze o około 300 zł" – czytamy na jednej z grup dla nauczycieli.
"Dostałam mniej około 200 złotych", "Ja również 250 zł mniej w jednej i drugiej placówce" – zabrzmiały kolejne głosy. Do sprawy odniósł się na antenie Telewizji Republika były minister edukacji, a obecny wiceminister resortu Dariusz Piontkowski.
– Mogło być jakieś słabsze poinformowanie, jeśli chodzi o składanie PIT-2, który informuje o tym, jak powinna być odprowadzana składka, czy wniosek o ulgę dla tzw. klasy średniej – mówił cytowany przez Onet polityk.
– Wydaje się, że na ten moment wynagrodzenie było nieco niższe, ale potem, na koniec roku, można będzie rozliczyć ulgę podatkową – kwotę wolną od podatku 30 tys. zł – dodał Piontkowski. Jego zdaniem problem leży po stronie części księgowych, którzy "nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego".
Piontkowski: nauczyciele otrzymali błędne informacje
– Stąd być może błędne przekazanie informacji nauczycielom i stąd – w nielicznych przypadkach – tego typu sytuacje, że wynagrodzenie w styczniu okazywało się nieco niższe niż w grudniu – stwierdził.Dodał, że "zawsze warto tłumaczyć, jakie są zasady prawa obowiązującego w Polsce, także prawa podatkowego". – Jest to lekcja, że trzeba jeszcze więcej informacji przekazać publicznie do wyspecjalizowanych instytucji, do księgowych – zaznaczył wiceminister edukacji.
Były szef resortu został też zapytamy o to, czy nie lepiej byłoby wprowadzić te zmiany później, aby dać księgowym czas na przygotowanie się do nich. Polityk PiS odpowiedział, że "system podatkowy obowiązuje od początku roku i trudno wprowadzać te zmiany w trakcie roku".
Jak informuje portal InnPoland.pl według zapewnień rzecznika rządu Piotra Müllera nauczyciele otrzymają wyrównania. Wcześniej MEiN zapewniało, że "żaden kurator oświaty" nie potwierdził otrzymania przez pedagogów niższej pensji. W podobnej sytuacji znajdują się również policjanci.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut