Wielki sukces polskiej literatury. "Wiedźmin" na liście bestsellerów "New York Times'a"
Kolejny sukces twórcy Wiedźmina – jak poinformował na Twitterze jego zagraniczny wydawca, "Krew elfów" znalazła się na prestiżowej liście bestsellerów "New York Times'a". To jednak nie pierwszy raz, gdy Andrzej Sapkowski znalazł się w takim zestawieniu.
"Wiedźmin" Netflixa
O "Wiedźminie" świat szerzej usłyszał dzięki cyklowi gier CD Projekt Red, jednak bez wątpienia największą popularność przyniósł książkowej serii serial Netflixa. Chociaż zarówno pierwszy, jak i drugi sezon zbierały i zbierają mieszane recenzje, produkcja okazała się gigantycznym sukcesem platformy streamingowej."Jest dobrze (nawet lepiej, niż było), ale wciąż nie mogę oprzeć się wrażeniu, że za kilkanaście lat widzowie potraktują "Wiedźmina" jak "Xenę: Wojowniczą księżniczkę". Z nostalgią, ale bez efektu 'wow'" – tak drugi sezon serialu podsumowała dla naTemat Zuzanna Tomaszewicz.
"Krew elfów" na liście bestsellerów "New York Times'a"
Drugi sezon "Wiedźmina" miał premierę na Netflixie 17 grudnia, jednak nadal znajduje się niemal na szycie Top 10 platformy. Popularność serialu bez wątpienia ma przełożenie na zainteresowanie książkami z serii o Geralcie z Rivii.Jak poinformował na swoim profilu na Twitterze międzynarodowy wydawca Andrzeja Sapkowskiego Orbit Books, "Krew Elfów", czyli pierwszy tom serii o Wiedźminie znalazł się na liście bestsellerów "New York Times'a", będącą jednym z najbardziej prestiżowych zestawień tego typu.
To już kolejny raz, gdy Andrzej Sapkowski znajduje się na takiej liście. Krótko po premierze pierwszego sezonu serialu Netflixa, w zestawieniu najlepiej sprzedających się książek według "New York Times'a" znalazło się "Ostatnie życzenie", czyli zbiór opowiadań w świecie Wiedźmina, który w Polsce został wydany w 1993.
Mniej więcej w tym samym czasie ta sama książka była na szczytach list sprzedaży w internetowym sklepie Amazon.
Uniwersum "Wiedźmina"
Cykl wiedźmiński składa się z dwóch tomów opowiadań oraz Sagi o Wiedźminie, obejmujących pięć tomów powieści. Dodatkowo, w 2013 roku Andrzej Sapkowski wydał kontynuację przygód Wiedźmina, czyli "Sezon Burz", jednak książka nie spotkała się ze zbyt entuzjastycznym odbiorem przez fanów.Pierwsze opowiadania o Geralcie z Rivii Andrzej Sapkowski opublikował w połowie lat 80. w czasopiśmie "Fantastyka", natomiast pierwszy tom opowiadań wydał w 1993 roku. Jak sam przyznał, nie udałoby mu się to, gdyby nie zmarły niedawno dziennikarz i redaktor literacki Mirosław Kowalski.
Pierwsza polska ekranizacja "Wiedźmina" z Michałem Żebrowskim w roli głównej pojawiła się w 2001 roku. Rok później na antenie TVP pokazano serial rozszerzający wątki z filmu.
Pierwszy sezon serialu Netflixa o Wiedźminie zadebiutował pod koniec 2019 roku, a drugi w grudniu 2021 roku. Platforma zapowiedziała powstanie kolejnego sezonu, jednak data jego premiery nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona – spekuluje się, że może to być drugi kwartał 2023 roku.
W Uniwersum Wiedźmina powstały także trzy gry komputerowe CD Projekt Red: "Wiedźmin" (2007), "Wiedźmin 2: Zabójcy królów" (2011) oraz "Wiedźmin 3: Dziki Gon - Krew i wino" (2016).
Na podstawie przygód Geralta z Rivii powstały także filmy animowane, komiksy oraz gry planszowe.
Czytaj także: "W tym sezonie wszystko jest lepiej dopracowane". Rozmawiamy z aktorkami nowego "Wiedźminia"
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut