Zaczyna się zimowe szaleństwo. Gdzie wybrać się na ferie, żeby nie żałować?
Już od przyszłego tygodnia rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Po roku przerwy, Ministerstwo Edukacji powróciło do podziału zimowych wakacji na cztery tury. Kiedy ferie rozczyniają poszczególne województwa? Gdzie najlepiej się wybrać i jak skorzystać z bonu turystycznego? Odpowiedzi poniżej.
Kiedy są ferie zimowe?
W poprzednim roku wszystkie województwa miały ferie w jednym czasie. Taką decyzję podjęto ze względu na pandemię COVID-19. W 20222 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się na powrót do rozłożenia ferii zimowych z podziałem na województwa.Uczniowie z całej Polski mają rozłożone ferie na cztery różne terminy. Pierwsza tura zimowej przerwy zaczyna się już niedługo, bo 17 stycznia. Ostatnia tura zakończy ferie 27 lutego.
Ferie 2022 będą się odbywały w terminach:
- 17 - 30 stycznia 2022 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
- 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 14 – 27 lutego 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Ferie zimowe – od kiedy podział na województwa?
Jeszcze 19 lat temu w Polsce ferie odbywały się w jednym terminie. Od 2003 roku ferie zostały podzielone decyzją minister edukacji w porozumieniu z kuratorami i wojewodami. Od tej pory ferie zostały rozłożone na cztery tury. Podział miał na celu m.in. zmniejszenie obłożenia i ruchu w ośrodkach turystycznych i środkach transportu. – Kilkanaście lat temu rodzice, nauczyciele, właściciele pensjonatów i sami uczniowie narzekali na to, że podczas ferii był tłok w pociągach, pensjonatach i na stokach narciarskich – mówiła przed laty Bożena Skomorowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Gdzie pojechać na ferie?
Ferie kojarzą się z zimowym szaleństwem na stokach, zjeżdżaniu na sankach czy plastikowym jabłuszku. Naturalnym kierunkiem są polskie góry. Jeśli chcemy wybrać się do kurortu z prawdziwego zdarzenia, dobrym kierunkiem będzie Białka Tatrzańska. Tatry
Ta niewielka miejscowość, cieszy się od lat zainteresowaniem turystów, szczególnie entuzjastów narciarstwa. W Białce Tatrzańskiej znajduje się wiele wyciągów narciarskich. Znajdziemy tu także ośrodek wypoczynkowy zawierający zbawienne dla naszego organizmu wody termalne. W Białce Tatrzańskiej bowiem możemy podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w Polsce. Ferie zimowe w Białce to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą odpoczywać aktywnie na Podhalu.
Beskid Śląski
Zimową przerwę od nauki można też spędzić w Wiśle, nazywanej perłą Beskidów. To tu, w rodzinnej miejscowości skoczka narciarskiego Adama Małysza, każdego roku przybywa wiele turystów. Znajdziemy tu liczne ośrodki wypoczynkowe, nowe wspaniałe ośrodki narciarskie dla zaawansowanych narciarzy, a także małe stoki dla dzieci i tych, którzy pierwszy raz mają na nogach narty.
Karkonosze
Innym rekomendowanym miejscem na spędzenie aktywnie ferii jest Karpacz. Malowniczo umiejscowiony w dolinie rzeki Łomnicy Karpacz leży w Karkonoszach, u stóp Śnieżki.
To idealne miejsce dla miłośników aktywnych form wypoczynku. W zimę w Karpaczu roi się od narciarzy i snowboardzistów, znajdzie się też wiele tras do górskiej wędrówki. Najpopularniejsza jest ta na Śnieżkę. A w samym mieście warto zobaczyć 800-letnią norweską świątynia Wang, dziki wodospad czy Muzeum Zabawek, a w nim: drewniane koniki, lalki z wosku, zabawki z odległej Azji, ogromne domki dla lalek oraz figurki produkowane w PRL-owskich spółdzielniach.
Bieszczady
Warto rozważyć też spędzenie ferii zimowych w Bieszczadach. Chociaż kojarzą się nam głównie z jesienią, to zimą również zapewniają moc atrakcji. Przede wszystkim warto wybrać się na jeden ze szlaków. Jednak trzeba odpowiednio dobrać stopień trudności do naszych umiejętności i warunków atmosferycznych.
Bieszczady są świetnym miejscem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nie ważne, jaką aktywność wybierzemy. Może to być szusowanie po stokach, zdobywanie szczytów w rakietach lub przemierzanie bieszczadzkich terenów na skuterze. Doskonałą formą aktywności jest narciarstwo biegowe.
Ferie: bon turystyczny
Bon turystyczny, czyli dodatkowe świadczenie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.Przypominamy, że bon turystyczny zakłada dopłatę do usług hotelarskich, noclegu w pensjonacie, pobytu na kolonii czy biletu na atrakcję turystyczną w wysokości 500 zł na dziecko. Ważny jest do września 2022 roku, można go wykorzystać tylko na terenie Polski.
Jak skorzystać z bonu turystycznego?
Żeby skorzystać z bonu turystycznego, w pierwszym kroku należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), tak samo, jak w przypadku programu 500+. Konto można aktywować korzystając z Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź wybranego systemu bankowości internetowej.
Czytaj także: "Dziesiątki telefonów". Polacy rzucili się na bony turystyczne, a niektórzy chcą na nich zarobić
Po zarejestrowaniu w PUE ZUS należy:
- przejść do zakładki Ogólny;
- w menu bocznym wybrać Polski Bon Turystyczny, a następnie Mój Bon;
- w menu podać swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego.