"Jedyna pewna rzecz to niepewność". Futurolożka o 2022 roku, w którym nasze życie zdominuje chaos

Dawid Wojtowicz
Jako jedna z pierwszych na świecie osób przyczyniła się do upowszechnienia terminu "metroseksualność". Wypromowała też pojęcie lokalności jako następcy globalizacji. Marian Salzman, wiceprezeska Philip Morris International i jedna z topowych trendhunterek, podzieliła się w swojej nowej książce przewidywaniami na 2022 rok. Według niej naszym życiem przez najbliższe miesiące będą rządziły chaos i niepewność.
Marian Salzman, wiceprezeska Philip Morris International i jedna z topowych trendhunterek, podzieliła się w swojej nowej książce "22 for 2022. Measuring up what we thought we knew" przewidywaniami na 2022 rok. Materiały prasowe / PMI

22 for 2022. Measuring up what we thought we knew



Tak brzmi tytuł najnowszej książki Marian Salzman, jednej z najlepszych na świecie specjalistek od przewidywania nowych trendów. Jego pierwsza część na podkreślać znaczenie liczby 22 w numerologii, gdzie opisuje się ją jako mistrzowską, lecz niekoniecznie szczęśliwą. – Czeka nas jazda po wyboistej drodze, choć może nie aż tak pełnej dziur, jak w 2021 roku. Ale mądrzy pasażerowie powinni zapiąć pasy – radzi autorka.

Według niej podczas tej przejażdżki po wertepach będzie towarzyszyło nam wszechobecne poczucie, że w świecie, w którym żyjemy, dominuje chaos. To przekonanie ma wynikać chociażby ze zjawiska nieustannego bombardowania nas cyfrowymi informacjami, z którymi nie radzi sobie nasz analogowy mózg. Tym bardziej że dominujące w przestrzeni publicznej i medialnej wiadomości kreślą przed nami trudny rok i kolejne wyzwania.
W swojej najnowszej książce Marian Salzman przekonuje, że jednym z powodów postrzegania przez nas świata jako chaotycznego jest nieustające: "bombardowanie nas cyfrowymi informacjami, z którym nie radzi sobie nasz analogowy mózg"Materiały prasowe / PMI
Od kryzysów finansowych, po zmiany klimatyczne, do niewygasającej pandemii – wszystko to składa się na trudną do oswojenia rzeczywistość, w której musimy żyć w dużej niepewności i przy braku stabilizacji, ciągle zastanawiając się, co będzie dalej. Ekspertka prognozuje, że w miarę możliwości ratunku będziemy szukać m.in. w... kołdrach obciążeniowych, wirtualnej rzeczywistości, a także krótszym tygodniu pracy.


Główne trendy na 2022 rok



Wywołane chaosem i niepewnością coraz większe obciążenie psychiczne będzie musiało być jakoś zredukowane, dlatego duży nacisk zostanie położony w tym roku na zdrowie psychiczne, które przestanie być tematem tabu. Będziemy więc głośno, publicznie i bez skrępowania rozmawiać o depresji, lękach i innych problemach psychicznych. Futurolożka powołuje się tu na przykłady takich gwiazd jak Lady Gaga czy Dwayne Johnson. Niestety, mimo tej otwartości musimy też liczyć się ze wzrostem prób samobójczych.

Oczywiście czekają nas też zmiany na rynku pracy, bo coraz częściej dostrzegamy nie tylko atuty, ale także mankamenty pracy zdalnej i hybrydowej, której upowszechnienie przyniosła pandemia koronawirusa. Główną bolączką w przedsiębiorstwach czy instytucjach staje się bowiem przybierający na sile proces rozbijania spójności organizacji, spowodowany rozproszeniem zespołów przez różnorodne modele pracy.
W związku z tym rozwiną się nowe kierunki kariery i stanowiska pracy, szczególnie wśród osób, które zajmują się relacjami między pracownikami. Pojawi się zapotrzebowanie na specjalistów od spójności w organizacji (np. Chief Cohesion Officer, Community Cohesion Officer). Ich rolą będzie łączenie i wzmacnianie współpracy między różnymi działami i osobami rozproszonymi przez stacjonarne, zdalne i hybrydowe systemy pracy.

Transformacja czeka też system edukacji. Przyszła szkoła będzie hybrydowa, aby zarazem łączyć zalety i niwelować wady nauki stacjonarnej i zdalnej. Z jednej strony powinna więc zapewniać dostęp do internetowych kursów i lekcji, a z drugiej być miejscem, gdzie uczniowie znajdą opiekę i zdobędą umiejętności niezbędne społeczne. Nowy model nauki nie oznacza jednak tylko zdobywanie wiedzy.

Według Salzman kluczem będą umiejętności zdobywane nie tylko w okresie szkolnym, ale także zawodowym. W dobie automatyzacji ważniejsze od formalnej edukacji stanie się np. znajomość języka programowania czy umiejętność obsługi drukarki 3D. Część firm już inwestuje w programy edukacyjne – tak zwany upskilling – dla swoich pracowników. Składają się one z kursów internetowych, warsztatów czy zajęć z mentorami.

Marian Salzman



Z pochodzenia Amerykanka (ur. 15 lutego 1959 roku w Nowym Jorku). Absolwentka Uniwersytetu Browna w Providence. Specjalistka od reklamy i PR, trendhunterka, futurolożka i autorka książek o tematyce trendspottingu. Współzałożycielka Cyberdialogue, była dyrektor Havas PR North America. Od kwietnia 2018 roku Senior Vice President, Global Communications w Philip Morris International.