Prezydent ma być niezadowolony z "Lex Czarnek". Szef resortu trafi na dywanik?

Agata Sucharska
Według nieoficjalnych doniesień Andrzejowi Dudzie nie podoba się nowelizacja ustawy o szkolnictwie, czyli tzw. Lex Czarnek. W związku z tym prawdopodobne jest to, że w najbliższym czasie prezydent spotka się z Przemysławem Czarnkiem w tej sprawie. Co budzi największe zastrzeżenia prezydenckiej kancelarii?
Czy Andrzej Duda podpisze "Lex Czarnek"? Są nieoficjalne doniesienia. Fot. Piotr Molecki/East News


Czy prezydent podpisze "Lex Czarnek"?

Jak informowaliśmy w naTemat.pl w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, czyli tzw. Lex Czarnek. Wszystkie poprawki opozycji zgłoszone podczas drugiego czytania projektu oraz wszystkie wnioski mniejszości również odrzucono.

Projekt nowelizacji został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ustawa trafi teraz do Senatu, a na biurko prezydenta może trafić najwcześniej w połowie lutego. Głowa państwa zawetowała ostatnio głośnią ustawę "Lex TVN", lecz na razie milczy ws. równie kontrowersyjnego "Lex Czarnek".


Jak podaje RMF FM, kancelaria prezydenta nie jest jednak do końca zadowolona z obecnego kształtu przepisów zmian w prawie oświatowym. Z ustaleń portalu wynika ponadto, że do spotkania Andrzeja Dudy i Przemysława Czarnka w tej sprawie dojdzie w przyszłym tygodniu – jeszcze przed rozpatrzeniem projektu w Senacie.
Największe kontrowersje ma wzbudzać m.in. wzmocniona rola kuratorów oświaty, a zwłaszcza to, że nadzór nad ich pracą sprawuje bezpośrednio minister edukacji i nauki. "Chcemy, żeby minister wyjaśnił te rozwiązania, ale wielkiego antagonizmu nie ma" – powiedział nieoficjalnie jeden ze współpracowników.

"Lex Czarnek" – największe kontrowersje

Projekt nowelizacji prawa oświatowego przyjęła w połowie listopada Rada Ministrów. Zakłada on przede wszystkim większe uprawnienia dla kuratorów. Zgodnie z jego zapisami, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizowałby zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, to mógłby wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił.

Jeśli dyrektor nadal nie realizowałby zaleceń, kurator mógłby wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Kierowane przez Przemysława Czarnka Ministerstwo Edukacji i Nauki zmierza również do zwiększenia nadzoru nad zajęciami dodatkowymi, prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje.
Czytaj także: Nowacka o skutkach "Lex Czarnek": Naciski na szkoły, dzieci polityków PiS poza systemem