Kim jest żona Tomasza Siemoniaka? Małgorzata Siemoniak pracuje w TVP

redakcja naTemat
Małgorzata Siemoniak jest żoną wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej (PO) Tomasza Siemoniaka. Mają dwójkę dzieci: córkę i syna. Do niedawna to było w zasadzie wszystko, co można było wyczytać w internecie na temat małżonki ważnego polityka Platformy. Sytuacja zmieniła się po słynnych "Urodzinach Mazurka".
Tomasz Siemoniak, poseł PO. Jego żona, Małgorzata Siemoniak, pracuje w TVP. fot. Piotr Molecki/East News
Małgorzata Siemoniak stała się wówczas obiektem zainteresowania opinii publicznej.

Małgorzata Siemoniak i "urodziny Mazurka"



Robert Mazurek, popularny dziennikarz prowadzący obecnie program "Poranna Rozmowa” w radiu RMF, obchodził 17 września 2021 roku swoje pięćdziesiąte urodziny. Nic w tym specjalnie dziwnego ani zdrożnego nie ma, a jednak sprawa stała się na tyle głośna, że we wrześniu zeszłego roku kraj żył przez ładnych kilka tygodni tą imprezą. Dlaczego?

Otóż na urodzinach Mazurka gościło wielu polityków z różnych partii i wspólnie bawili się popijając alkohol. Gdy zdjęcia z imprezy obiegły prasę i internet wielu Polaków poczuło się oburzonych, gdyż atmosfera twardego politycznego konfliktu między partią rządzącą a opozycją kontrastowała z obrazkami posłów PiS i PO popijających razem wódkę.


W końcu posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówią o posłach opozycji jako o zdrajcach usiłujących zniszczyć Polskę i sprzedać ją Niemcom i Rosjanom, a politycy opozycyjni zarzucają rządom PiS autorytaryzm, niszczenie demokracji i łamanie praw człowieka.

Jednym z gości owej sławetnej imprezy był Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, wieloletni polityk z imponującym dorobkiem parlamentarnym i rządowym. Efektem było wezwanie na dywanik do Donalda Tuska i tłumaczenia na Facebooku i w mediach.

Siemoniak przeprosił za udział w urodzinach. Nie był to jednak koniec sprawy, która wkrótce zahaczyła o Małgorzatę Siemoniak.

Małgorzata Siemoniak i TVP



W zamieszczonych na Facebooku przeprosinach Tomasz Siemoniak napisał między innymi: „Z tymi, którzy niszczą Rzeczpospolitą od 6 lat i ich niegodziwościami zamierzam nadal walczyć z pełną determinacją. W każdej roli jaką będę pełnić”.

Ten fragment zainspirował Marcina Dobskiego, dziennikarza prorządowego portalu Salon24 (który w tym samym czasie mierzył się z własną aferą po publikacji w internecie jego rzekomych wiadomości do prostytutki) do napisania artykułu na temat żony Tomasza Siemoniaka.

"Jedną z tych 'niegodziwości', w oczach PO, w tym jej wiceszefa Siemoniaka, jest przecież przekaz Telewizji Publicznej i działania jej prezesa Jacka Kurskiego, za czym stoi Prawo i Sprawiedliwość. To opozycja, na czele z PO, przyjęła retorykę wojenną twierdząc, że PiS to największy i niemal śmiertelny wróg, z którym trzeba walczyć wszystkimi środkami” – pisał Dobski.

Dziennikarz salonu24 przypomniał następnie, że Małgorzata Siemoniak pracowała w Telewizji Polskiej S.A. (TVP) od roku 2005, w biurze prawnym spółki, a w 2011 awansowała na radczynię prawną. Potwierdził też, u Magdaleny Kurkiewicz z TVP, iż żona Siemoniaka wciąż jest zatrudniona w spółce.

"Jak to się spina w logiczną całość ludziom, którzy na co dzień przekonują społeczeństwo, że PiS i TVP to najgorsze zło jakie mogło przytrafić się Polsce? Nie wiem. Może macie jakieś pomysły?" – zakończył swój artykuł Dobski sugerując skrajną hipokryzję polityka PO.

Kim jest Tomasz Siemoniak?



Rodzina Siemoniaków była, podobno, jedną z pierwszych, które przybyły do Wałbrzycha w roku 1945. Ojciec Tomasza Siemoniaka był górnikiem i nauczycielem przedmiotów zawodowych, jego matka zaś nauczycielką języka polskiego.

Przyszły polityk Platformy urodził się 2 lipca 1967 roku w Wałbrzychu, gdzie uczęszczał do, nieistniejącej już, Szkoły Podstawowej nr 24, a następnie do II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, był także stypendystą Uniwersytetu w Duisburgu.

Jako student należał do NZS (Niezależnego Zrzeszenia Studentów) i kierował strukturami organizacji w SGPiS (obecnie SGH).

Karierę polityczną rozpoczął od Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD), podobnie jak Donald Tusk. Potem należał do Unii Wolności (UW), aby, ostatecznie, znaleźć dla siebie miejsce w strukturach Platformy Obywatelskiej (PO).

Między 1994 a 1996 pracował w TVP, gdzie był między innymi dyrektorem programu pierwszego. Następnie, pomiędzy 1996 a 1998, w Instytucie Spraw Publicznych (ISP), koordynował program "Media i Demokracja".

W latach 1998-2000 był dyrektorem Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON). Do 2002 roku pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej (PAP), a następnie, do 2006, był członkiem zarządu Polskiego Radia (PR).

Był radnym gminy Warszawa Centrum (1998-2000), wiceprezydentem Warszawy (2000-2002), wicemarszałkiem województwa mazowieckiego i sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W 2011 roku został ministrem obrony narodowej (szefem MON)[/b] w rządzie Donalda Tuska, w 2014 został też wicepremierem rządu Ewy Kopacz.

Jest posłem na Sejm nieprzerwanie od 2015 roku, a więc zasiadał w parlamencie VIII i IX kadencji. Startował ze swojego rodzinnego Wałbrzycha, otwierając listę PO w 2015 i 2019 roku. Otrzymał odpowiednio 30 786 i 45 395 głosów.

W roku 2016 został wybrany wiceprzewodniczącym PO. W 2020 startował w wyborach wewnętrznych na przewodniczącego tej partii, z rekomendacją Grzegorza Schetyny. Wybory przegrał z Borysem Budką, uzyskując drugi (na czterech kandydatów) wynik: 11 proc. głosów.

Tomasz Siemoniak: IX kadencja Sejmu


W obecnej kadencji Tomasz Siemoniak zasiada w następujących komisjach, grupach i zespołach parlamentarnych:
Czytaj także: Sienkiewicz obśmiał Olejnik po tym, jak wręczyła Siemoniakowi kulę dyskotekową