Kiedy można wsiąść do samochodu po alkoholu? Później niż ci się wydaje

Daria Siemion
Chcesz iść na firmową imprezę, wypić na niej drinka, odczekać godzinę i wsiąść za kółko? To bardzo zły pomysł. Organizm mężczyzny o wadze 80 kg na całkowite wytrzeźwienie po wypiciu jednego piwa potrzebuje ok. 3 godzin. Jednak warto poczekać. Skutki prowadzenia pod wpływem są nieodwracalne i tragiczne.
Kontrola trzeźwości fot. Łukasz Solski / East News

Jaki jest dozwolony poziom alkoholu we krwi kierowcy?

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce wynosi 0,2 promila we krwi, czyli 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Jest to mniej niż jedno piwo i mniej niż jeden kieliszek wódki.

Poziom dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi różni się w zależności od kraju. Rozstrzał jest bardzo duży, ponieważ wynosi od 0 do 0,8 mg/l. W Europie większość mandatów wystawianych jest w euro.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w wybranych krajach: Zerowe stężenie alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu trzeba mieć w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech.


Piwo, kieliszek wódki, lampka wina. Kiedy można jechać?

U każdego człowieka metabolizm alkoholu przebiega inaczej. Największy wpływ na tempo metabolizowania alkoholu ma płeć.

Badania naukowe dowiodły, że organizm kobiety zawiera mniej wody od organizmu mężczyzny, co spowalnia proces pozbywania się alkoholu z wydychanego powietrza i krwi. Można przyjąć, że kobiety metabolizują alkohol dwa razy wolniej od mężczyzn. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że wykształcone kobiety piją częściej od niewykształconych.

U mężczyzn ogromne znaczenie w procesie metabolizowania alkoholu ma waga i skład ciała oraz gospodarka hormonalna organizmu. Podobnie jest z odczuwaniem "kaca". Jedni czują się doskonale nazajutrz po wypiciu alkoholu, inni cierpią. Zdarza się tak, że wg alkomatu ktoś jest trzeźwy, ale samopoczucie tej osoby jest tak słabe, że nie jest w stanie prowadzić pojazdów.
Czytaj także: Nie jeździsz po alkoholu? Może ci się tak tylko wydawać. Jazda na kacu jest równie niebezpieczna
Inaczej jest, gdy na firmowej imprezie wypijemy lampkę wina lub piwo. Po jakim czasie możemy jechać do domu? Dokładnie nie da się tego wyliczyć, jednak dane szacunkowe przedstawiają się następująco.

Przybliżony czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia po wypiciu konkretnego rodzaju alkoholu: Łatwo obliczyć, że wypicie trzech piw skutkuje niemożnością prowadzenia pojazdów przez ok. 9 godzin.

Jak alkohol wpływa na organizm kierowcy?

Już 0,1 promila alkoholu we krwi skutkuje rozproszeniem uwagi i pogorszeniem refleksu. Przy 0,3 promila pojawiają się niewielkie zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Zmniejsza się zdolność postrzegania kształtów i zmian światła.

Przy 0,4 promila dochodzi do obniżenia sprawności motorycznej, a przy 0,5 promila do utracenia zdolności prawidłowej oceny odległości. Z kolei jazda z zawartością alkoholu we krwi na poziomie 0,6 promila to ogromne zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Kierowca pojazdu nie potrafi się skupić i traci samokontrolę.
Ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowcówDane Komendy Głównej Policji
1 promil alkoholu we krwi oznacza zaburzenia równowagi, widzenia, mowy. Zdolności intelektualne ulegają osłabieniu, a człowiek nie jest zdolny do podejmowania żadnych decyzji. Wzrastają tendencję do zachować ryzykownych. Przy 2 promilach jest odcięty od rzeczywistości i się zatacza.

Badania naukowe dowodzą, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego zwiększa się wraz z ilością wypitego alkoholu. Już przy stężeniu 0,5 promila wzrasta dwukrotnie. Powyżej 1,5 promila szanse spowodowania wypadku wzrastają aż 36 razy.

Jakie kary grożą za jazdę na podwójnym gazie?

Stan wskazujący na spożycie alkoholu — wykroczenie

Ze stanem wskazującym na spożycie alkoholu mamy do czynienia, jeśli: Prowadzenie pojazdem w stanie wskazującym na spożycie alkoholu jest zagrożone aresztem, grzywną do 5000 zł i zatrzymaniem prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości — przestępstwo

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy: Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat oraz mandatem do 5000 zł.