Polski Ład pod lupą Andrzeja Dudy. Prezydent złożył poprawki do rządowego programu

Anna Świerczek
Polski Ład spędza sen z powiek nie tylko pracownikom i księgowym, ale też przedstawicielom rządu, którzy dwoją się i troją, aby sprostować niejasności zawarte w zmianach podatkowych. W środę szef gabinetu Andrzeja Dudy poinformował, że Kancelaria Prezydenta przekazała przedstawicielom rządu swoje uwagi i postulaty do sztandarowego programu PiS.
Szef gabinetu Andrzeja Dudy poinformował, że Kancelaria Prezydenta przekazała swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu. Fot. Piotr Molecki / East News

Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości stał się kolejnym po inflacji i drożyźnie noworocznym zmartwieniem Polaków. Bo w efekcie Polskiego Ładu wiele grup zawodowych otrzymało niższe wynagrodzenia. Na uszczuplone pensje w nowym roku skarżyli się m.in. pracownicy oświaty oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Nowe rozwiązania podatkowe wzbudziły niepokój nie tylko wśród pracowników i księgowych, ale również wśród członków rządu. Za "zgrzyty" w Polskim Ładzie szybko przepraszał premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział wprowadzenie poprawek. Deklaracje te powtarzał także rzecznik rządu.


– Mogło dojść do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy. To swego rodzaju nieścisłość przepisów, która daje taką możliwość interpretacji. Dokonamy korekt przepisów dotyczących Polskiego Ładu. Osoby, które spotkały się z takimi chwilowymi niedogodnościami, te utracone środki oczywiście otrzymają – deklarował na początku stycznia Piotr Müller.

19 stycznia w sprawie Polskiego Ładu konsultowało się z przedstawicielami rządu kierownictwo Kancelarii Prezydenta. W konsultacjach uczestniczyła także prezes ZUS Gertruda Uścińska.

W rozmowie z dziennikarzami szef gabinetu Andrzeja Dudy poinformował, że były to "bardzo udane rozmowy", podczas których Kancelaria Prezydenta przekazała swoje uwagi i postulaty do rządowego programu.
– Te uwagi w znacznym stopniu spotkały się z uwagami, które miało samo Ministerstwo Finansów i przedstawiciele rządu. Uwagi te dotyczyły zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Będziemy dalej nad nimi pracować i informować państwa, jak będą wyglądały dalsze prace i uzgodnienia – mówił Paweł Szrot.
Minister finansów również ocenił, że było to "bardzo dobre, konstruktywne" spotkanie, a wszystkie nieścisłości w Polskim Ładzie zostaną szybki zniwelowane.

– Bardzo dziękujemy za te bardzo cenne uwagi, które Kancelaria Prezydenta i pan prezydent nam złożył. Są one zbieżne z naszymi spostrzeżeniami. Potwierdzam również nasze deklaracje, że nikt, kto zarabia do 2800 zł brutto miesięcznie nie będzie tracił na Polskim Ładzie. Pracujemy nad tym, żeby wyeliminować wszystkie nieścisłości – zadeklarował Tadeusz Kościński.
Czytaj także: Morawiecki straci stanowisko za Polski Ład? "To właśnie premier może być chłopcem do bicia"