Żadnych średniaków. 10 wciągających thrillerów psychologicznych, dla których zarwiesz noc

Maja Mikołajczyk
Nie ma nic lepszego na długie zimowe wieczory w pandemii niż wciągająca książka z zaskakującymi zwrotami akcji. Wybraliśmy 10 wciągających i świetnie napisanych thrillerów psychologicznych z inteligentnie zbudowaną fabułą. Żadnych średniaków – tylko dobre i bardzo dobre tytuły.
10 wciągających thrillerów, dla których zarwiesz noc [LISTA]. Fot. Unsplash/ awar kurdish
10 wciągających thrillerów psychologicznych

10. Margo, Tarryn Fisher

(Wydawnictwo Sine Qua Non)

Młodzieżowy thriller psychologiczny Tarryn Fisher powinien usatysfakcjonować również starszych czytelników. Chociaż fabuła "Margo" skupia się na nastoletniej dziewczynie, nie jest rozpisana w naiwny sposób i opowiada o uniwersalnych tematach, takich jak samotność, depresja czy bezsensowna przemoc.


Szykujcie się na trzęsienia ziemi podczas lektury. Chociaż relacja zdarzeń z perspektywy tytułowej bohaterki początkowo wydaje się wiarygodna, z czasem zaczyna być w niej coraz więcej dziur...

9. Zła Droga, Mikel Santiago

(Wydawnictwo Czarna Owca)

Mikel Santiago nazywany jest hiszpańskim Stephenem Kingiem i faktycznie coś w tym jest, chociaż zasadniczo intrygi pisarza z Kraju Basków nie opierają się na nadprzyrodzonych zjawiskach. "Zła Droga" zabierze was do Prowansji, której sielska sceneria stanie się tłem przerażających i niewytłumaczalnych zdarzeń.

Czy przyjaciel pisarza Berta Amandale’a Chucks Basil rzeczywiście zabił kogoś na drodze, czy były to jedynie zwidy pijanego kierowcy? Czy ktoś naprawdę czyha na życie Chucksa i Berta? Odpowiedzi na te pytania będziecie poznawać stopniowo, a cała prawda wyłoni się w finale z piekła rodem.

8. Ty będziesz następna, Jennifer Hillier

(Wydawnictwo Muza)

Akcja książki Jennifer Hillier pędzi na łeb na szyję i zaskakuje zwrotami akcji niczym najlepsze filmy w tym gatunku. Jeśli w połowie lektury stwierdzicie, że doskonale wiecie, jak to się zakończy – uwierzcie mi, jesteście w błędzie.

Fabuła "Ty będziesz następna" podąża za policyjnym śledztwem i traumą głównej bohaterki, za którą błędy młodości będą ciągnąć się do samego końca książki. Solidna powieść z historią nieco w duchu thrillerów psychologicznych z lat 80. i 90.

7. Ocalałe, Riley Sager

(Wydawnictwo Otwarte)

Quincy niczym bohaterki filmowych slasherów okrzyknięto mianem "final girl", gdyż jako jedyna ocalała z masakry, w której zginęli wszyscy jej przyjaciele. Pomimo pozornie idealnego życia, młodej kobiecie nie daje spokoju to, że nie potrafi sobie przypomnieć, co dokładnie zdarzyło się feralnego dnia w Pine Cottage. Quincy ponownie będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, gdy na jej drodze stanie inna ocalała.

Stephen King na okładce obiecuje, że "Ocalałe" to "najlepszy thriller 2017 roku" – nawet jeśli trudno wam uwierzyć w zapewnienia pisarza, który reklamuje tak co drugą książkę, daję wam słowo, że Riley Sager wykonał naprawdę świetną robotą.

6. Wizyta, Helen Phillips

(Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

W domu Molly czai się jakiś intruz. Przerażona matka dwójki małych dzieci stara się zrobić wszystko, by ochronić je przed niebezpieczeństwem. Poznanie tożsamości wroga całkowicie zmieni jej perspektywę.

"Wizyta" Helen Phillips to thriller psychologiczny o macierzyństwie w pełnym tego słowa znaczeniu. Zagrożenie nie nadchodzi w tej powieści z zewnątrz, a jest odbiciem wewnętrznych stanów bohaterki. Jeśli szukacie prostej fabuły i nieskomplikowanej rozrywki na wieczór, sięgnijcie lepiej po coś innego.

5. Piercing, Ryū Murakami

(Wydawnictwo Tajfuny)

Ryū Murakami (nie mylić z Harukim) to autor książki, na podstawie której powstała wstrząsająca "Gra wstępna", polecana przez nas w ramach listy najlepszych azjatyckich thrillerów. Ta powieść nie jest póki co dostępna w naszym kraju, ale polscy czytelnicy mogą się zmierzyć z jego inną lekturą.

"Piercing" tego samego autora jest podróżą w głąb zwichrowanych umysłów Masayukiego Kawashimy i Chiaki Sanady, których połączy sadomasochistyczna relacja. Tylko dla osób o mocnych nerwach i niewrażliwych na naturalistyczne sceny przemocy i samookaleczania.

4. Zawsze mieszkałyśmy w zamku, Shirley Jackson

(Wydawnictwo Replika)

Shirley Jackson fanom literatury grozy i niesamowitości nie trzeba przedstawiać – to autorka klasycznego "Nawiedzonego domu na wzgórzu". W swojej drugiej najsłynniejszej powieści snuje z kolei opowieść o dwóch siostrach, które jako jedyne ze swojej rodziny przeżyły tajemnicze zatrucie arszenikiem.

"Zawsze mieszkałyśmy w zamku" myląco bywa klasyfikowane jako horror, ale w rzeczywistości to klimatyczny gotycki dreszczowiec, w którym psychika jednej z głównych bohaterek będzie miała dla fabuły kluczowe znaczenie.

3. Ostre przedmioty, Gillian Flynn

(Wydawnictwo Znak)

Camille Preaker prowadzi dwa śledztwa: jedno w poszukiwaniu mordercy dwóch dziewczynek, a drugie w sprawie swojej zmarłej przed laty siostry. Demony przeszłością okażą się równie przerażające, jak grasujący współcześnie zabójca.

"Ostre przedmioty" (jak każda z książek tej autorki) doczekały się ekranizacji w formie serialu, który został nagrodzony Złoty Globem.
Na tej liście mogłaby być właściwie każda powieść pisarki – sięgnijcie po dowolny thriller od Gillian Flynn, a na pewno się nie zawiedziecie.

2. Rebeka, Daphne du Maurier

(Wydawnictwo Albatros)

Młoda kobieta poślubia zamożnego wdowca Maxima de Wintera. Posiadłość Manderley, do której zabiera ją ukochany, początkowo wprawia ją w zachwyt, jednak świeżo upieczoną mężatkę niepokoi obecne wciąż widmo poprzedniej żony mężczyzny, wspominanej przez wszystkich z zachwytem Rebeki, która zginęła w tajemniczych okolicznościach.

"Rebeka" to wydana niemal 85 lat temu klasyka powieści gotyckiej, która nadal hipnotyzuje czytelników atmosferą niesamowitości i wprawia w osłupienie rozwiązaniem intrygi. Po lekturze do obejrzenia obowiązkowo nagrodzona dwoma Oscarami ekranizacja Alfreda Hitchcocka o tym samym tytule.

1. Utalentowany Pan Ripley, Patricia Highsmith

(Oficyna Literacka Noir sur Blanc)

"Utalentowanego Pana Ripleya" większość osób kojarzy jedynie z filmem z Mattem Damonem w roli tytułowej, a to duży błąd, bo książka Patricii Highsmith o tym samym tytule jest arcydziełem w swoim gatunku, które nie zatrzymuje się na płytkiej psychologii postaci.

Snuta przez pisarkę intryga o bezwzględnym i dostosowującym się do otoczenia jak kameleon Tomie Ripleyu trzyma w napięciu do ostatniej strony dzięki zagęszczającej się wokół głównego bohatera atmosferze. Klasyka się nie starzeje, a ta książka (wydana oryginalnie w 1955 roku) jest jednym z najlepszych dowodów.

Może Cię zainteresować również:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut