Koronawirus był w Europie już w 2019 roku? Zaskakujące odkrycie norweskich naukowców

Natalia Kamińska
Z badań norweskich naukowców wynika, że koronawirus mógł być obecny w Norwegii już w grudniu 2019 roku, choć pierwszy przypadek COVID-19 potwierdzono w tym kraju 24 lutego 2020 roku. Zdaniem prof. Anne Eskild, zmienia to historię pandemii.
COVID-19 mógł być w Europie wcześniej niż myślimy. Fot. Karol Makurat/Reporter


Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus pod Oslo przeanalizowali próbki krwi pobrane od ciężarnych kobiet między grudniem 2019 roku a grudniem 2020 roku pod kątem przeciwciał w związku z COVID-19. Już w pierwszym miesiącu, w grudniu 2019 roku, jedna z 500 próbek wykazała pozytywny wynik, a kolejne dwie w styczniu 2020 roku.

COVID-19 był w Europie wcześniej niż myśleliśmy

– To było bardzo zaskakujące. Zbadaliśmy próbki krwi aż do grudnia, aby mieć absolutną pewność, że cofnęliśmy się wystarczająco daleko w czasie. Nie spodziewaliśmy się znaleźć pozytywnego wyniku tak wcześnie – wyjaśniła kierownik tego badania, prof. Anne Eskild, cytowana przez portal "World Today News".


Oficjalnie pierwszy przypadek w Europie został wykryty 27 stycznia 2020 roku, natomiast w Norwegii dopiero 24 lutego tego samego roku.

Odkrycie, którego dokonano pochodzi z tego samego okresu, w którym znaleziono pierwszy potwierdzony przypadek w Chinach. Eskild uważa, iż zmienia to historię pandemii. Uważa ona, że koronawirus mógł rozprzestrzenić się na świecie wcześniej niż myślimy.

Dodajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy od jakiegoś czasu wskazała, że ​​pandemia może się wkrótce zakończyć.

Pandemia może wkrótce się skończyć?

Hans Kluge, dyrektor WHO Europe, powiedział agencji informacyjnej AFP, że pandemia COVID-19 weszła w nową fazę wraz z pojawieniem się wysoko zaraźliwego wariantu Omikron. Jak wskazał, nową mutacją może zakazić się do marca 60 proc. społeczeństwa w Europie, co może doprowadzić do końca pandemii.

– Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby Covid-19 – wskazał Kluge.

Czytaj też: Szef Pfizera: podawana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem

– Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii – dodał.

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant Omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.
Czytaj także: Jak długo omikron utrzymuje się na skórze? Naukowcy nie mają dobrych wieści