Walczy o prawa kobiet, pomaga ofiarom przemocy. Kim jest posłanka Anita Kucharska-Dziedzic?

redakcja naTemat
Anita Kucharska-Dziedzic jest posłanką na Sejm oraz wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy. Aktywnie broni praw kobiet, walczy o równouprawnienie i pomaga ofiarom przemocy. Kim jest prywatnie i skąd wzięła się na polskiej scenie politycznej?
Anita Kucharska-Dziedzic jest posłanką Nowej Lewicy od 2019 roku Fot. Jacek Domiński/REPORTER
Anita Agnieszka Kucharska-Dziedzic urodziła się 21 stycznia 1972 roku w Wołczynie w Opolskiem. Z wykształcenia jest polonistką i literaturoznawczynią – w 1996 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a dziesięć lat później uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jej praca doktorska zatytułowana "Powiedz prawdę, do tego służysz. O literaturę niezależną i pełną wolność słowa (1968–1989" traktowała o cenzurze w literaturze polskiej w okresie PRL.


Po studiach Kucharska-Dziedzic poświęciła się pracy akademickiej. Jako specjalistka od literaturoznawstwa polskiego i współczesnej literatury polskiej pracowała jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Posłanka ma na koncie szereg publikacji naukowych, jest również współautorką broszur dla kobiet, nauczycieli i pracowników opieki społecznej, m.in. "Pomagam świadomie" o skutecznej pomocy osobom nieletnim oraz "Pomagać? Trzeba wiedzieć – jak" o pomocy osobom pełnoletnim.

Anita Kucharska-Dziedzic: prawa kobiet i BABA

"Ponieważ od ponad dwudziestu lat prowadzę Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA, doskonale znam tematykę praw kobiet i wolności człowieka" – pisze Anita Kucharska-Dziedzic na swojej stronie internetowej. BABA, którą Kucharska-Dziedzic założyła w 1999 roku i której jest prezeską: "wierzy głęboko, że w demokracji i społeczeństwie obywatelskim konieczne jest pełne poszanowanie i realizacja praw kobiet oraz ich współuczestnictwo w procesach decyzyjnych. Dlatego BABA wspiera kobiety na wszystkich polach ich działalności i aktywności, a także czynnie przeciwdziała dyskryminacji kobiet oraz przemocy domowej i seksualnej".

"Kobietom w Polsce potrzebne jest wsparcie na wielu polach ich działalności oraz wiedza i umiejętności konieczne do rozwijania własnej aktywności. Stworzyłyśmy organizację kobiet dla kobiet, odpowiadamy na ich potrzeby. Najbardziej znana i potrzebna jest nasza działalność pomocowa: prawna i psychologiczna; pomoc osobom pokrzywdzonym przemocą, przestępstwem, dyskryminacją. Reagujemy na pojawiające się w regionie specyficzne problemy kobiet i mężczyzn. Wypracowałyśmy markę i zaufanie do naszych kompetencji, także u panów, których jest ok 20% wśród naszych beneficjentów" – czytamy na stronie Lubuskiego Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA, które ma swoją siedzibę w Zielonej Górze.
Anita Kucharska-Dziedzic aktywnie działa na rzecz praw kobiet i równouprawnienia oraz przeciwdziałania przemocy, także seksualnej. "Nie kryje się z feministycznymi i wolnościowymi poglądami. Broni uchodźców, szydzi z seksizmu, walczy o prawa kobiet. Znana jest z ostrego języka" – pisała o niej zielonogórska "Gazeta Wyborcza".

Na początku 2021 roku pracowała nad ustawą zmieniającą definicję gwałtu. – Gwałt nie powinien być definiowany jako przełamanie fizycznego oporu osoby, która została skrzywdzona, lecz przez brak zgody na obcowanie płciowe jednej ze stron. Jest mnóstwo sytuacji, w których ofiara zgwałcenia nie broni się. Może być odurzona narkotykiem, pigułką gwałtu, alkoholem, może być tak przerażona, że doświadcza opisywanego przez psychiatrów oddzielenia świadomości od ciała – tłumaczyła w rozmowie z naTemat.

Działaczka i polityczka należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet, była jedną ze współorganizatorek Czarnego Protestu, który był publicznym sprzeciwem kobiet i mężczyzn wobec rządowych planów zaostrzenia prawa aborcyjnego. W 2016 r. dostała prestiżową nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta za swoją działalność społeczną.

Anita Kucharska-Dziedzic: Sejm

"Swoją polityczną przygodę rozpoczęłam z zielonogórskim Ruchem Miejskim, z ramienia, którego byłam radną Zielonej Góry. W Radzie Miasta zajmowałam się sprawami związanymi z budżetem, finansami oraz ochroną środowiska" – pisze na swojej stronie internetowej.

Kucharska-Dziedzic dołączyła do partii Wiosna Roberta Biedronia. W 2019 roku ubiegała się o mandat do Parlamentu Europejskiego, ale bezskutecznie. W tym samym roku spróbowała swoich sił w wyborach parlamentarnych jako przedstawicielka Wiosny startująca z listy SLD. Została posłanką IX kadencji, a w okręgu lubuskim otrzymała drugą największą liczbę głosów: 30 581.

W Sejmie została wiceprzewodniczącą Komisji Ustawodawczej, wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego, a także członkinią m.in. Parlamentarnej Grupy Kobiet, Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ i Parlamentarnego Zespołu ds. Miast. Jest aktywna w Sejmie i mediach społecznościowych. W czerwcu 2021 z połączenia Wiosny i SLD powstała centrolewicowa partia Nowa Lewica. Kilka miesięcy później została wybrana na jej wiceprzewodniczącą. Przewodniczącymi są Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

Dlaczego wstąpiła do polityki? "Nie lubię przede wszystkim smrodu i zaduchu. Dlatego też jestem w krajowej polityce – żeby wreszcie wpuścić do niej świeże powietrze" – pisze na swojej stronie internetowej.

Anita Kucharska-Dziedzic: mąż, dzieci

Anita Kucharska-Dziedzic pisze o sobie: "Jestem szczęśliwą żoną Piotra i dumną mamą Antka. Uwielbiam storczyki. Co roku z przyjaciółkami pływam po Zalewie Szczecińskim". Mąż Anity Kucharskiej-Dziedzic to Piotr Dziedzic, archeolog i dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Syn Antoni ma 20 lat.
Czytaj także: Ogórek "zaorana" na wizji przez posłankę Lewicy. "Pani Redaktor doskonale wie..."