Czarne chmury nad Barbarą Nowak. Ponad 100 organizacji domaga się od kuratorki przeprosin

Anna Świerczek
Barbara Nowak określiła organizacje zrzeszone w ramach WKRW jako "wysoce szkodliwe" i "realizujące strategię destrukcji społecznych norm". Teraz małopolska kuratorka oświaty doczekała się odpowiedzi. Ponad 100 organizacji wydało oświadczenie, w którym zażądało przeprosin i pociągnięcia do odpowiedzialności kuratorki Nowak.
Ponad 100 organizacji domaga się przeprosin od małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Fot. Marek Lasyk / Reporter

"Domagamy się pociągnięcia kuratorki Barbary Nowak do odpowiedzialności, a od kuratorów oświaty oczekujemy, że opowiedzą się po stronie uczniów i uczennic dając im szansę dorastać w demokratycznym państwie" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Wielką Koalicję za Równością i Wyborem zrzeszającą 117 organizacji społecznych.

WKRW zareagowała w ten sposób na działania małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak, która posiada raporty, określające organizacje zrzeszone w WKRW jako "realizujące strategię destrukcji społecznych norm, na których opiera się małżeństwo i rodzina, pod pozorem prowadzenia działań edukacyjnych".


"Z ogromnym zaskoczeniem i oburzeniem przyjęłyśmy informację, że zrzeszone w ramach WKRW organizacje znalazły się na 'czarnych listach' Ordo Iuris i stowarzyszenia 'Rodzice chronią dzieci', na które powołuje się małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak w swoich wystąpieniach publicznych. Jest to próba zniesławienia i zaszczucia organizacji, które na co dzień budują społeczeństwo obywatelskie" – wskazano w oświadczeniu.
A na liście "szkodliwych instytucji" znalazły się takie organizacje jak: Fundacja Feminoteka, Grupa Ponton, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Lambda Warszawa czy Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

WKRW w swoim komunikacie podkreśliła, że wprowadza demokratyczne wzorce do społeczeństwa i bazuje na edukacji antydyskryminacyjnej. Wymieniła również swoje działania na rzecz kobiet, nastolatków czy społeczności LGBT+.

"Przypominamy, że nasze działania określają przepisy prawa, a państwo polskie zobowiązało się do współpracy z nami również w zakresie edukacji" – podkreślono.

Organizacje oczekują więc od małopolskiej kuratorki oświaty przeprosin, a także liczą, że wobec Barbary Nowak zostaną wyciągnięte konsekwencje. Ale konsekwencji kuratorka oświaty nie wyciągnęła jak dotąd nawet za stwierdzenia, że szczepienia "nadal są eksperymentem".

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie głośno było o bardzo kontrowersyjnych słowach Barbary Nowak na temat szczepień przeciwko COVID-19. Stwierdziła, że jest to "eksperyment" i nikogo nie należy do niego zmuszać. Słowa kuratorki padły w kontekście planowania obowiązkowych szczepień dla nauczycieli.

W jej opinii nauczyciele, jak wszyscy wolni ludzie, powinni mieć prawo wyboru. – Człowiek dorosły, człowiek wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać. Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać, zwłaszcza jeżeli mówimy o szczepionkach – stwierdziła Barbara Nowak.
Czytaj także: Barbara Nowak nagrywa spotkania w swoim gabinecie. "Na wprost naszych krzeseł była kamera"