Czy przeszedłeś w przeszłości COVID-19? Można to w łatwy sposób sprawdzić
Podczas zakażenia COVID-19 nie zawsze występują silne objawy, a czasami tych objawów nie ma, więc wiele osób może się zastanawiać, czy przeszło już koronawirusa wcześniej. Jak się okazuje, można to w prosty i szybki sposób sprawdzić, nawet jeśli jest się zaszczepionym – przyznał w rozmowie z PAP wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, prof. Włodzimierz Gut.
- Jak zaznaczył wirusolog prof. Włodzimierz Gut, można dzięki niektórym z obecnych na rynku testów sprawdzić, czy przechorowaliśmy w przeszłości bezobjawowo COVID-19.
- Co ważne, dotyczy to również osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Mnóstwo czynników wpływa na to, jak dana osoba będzie przechodziła zakażenie COVID-19. Niektóre osoby podczas choroby nie odczuwają żadnych dolegliwości i objawów charakterystycznych dla koronawirusa, ale po jej przejściu, mogą u nich wystąpić powikłania znamienne właśnie dla SARS CoV-2.
Najczęściej naprawdę łagodne objawy lub ich brak występuje przy zakażeniu wariantem Omikron, który jednocześnie jest jednak bardziej zaraźliwy niż inne odmiany koronawirusa.
Prof. Gut: Można w łatwy sposób sprawdzić, czy przeszliśmy COVID-19
Ze względu na te kwestie, wiele osób nie wie, czy w przeszłości nie miało już bezpośredniej styczności z wirusem SARS CoV-2. Jeśli ktoś jest ciekawy tego, czy w wcześniej przeszedł bezobjawowe zakażenie, może to zweryfikować.– Oczywiście, można to w prosty sposób sprawdzić, stosując do tego któryś z obecnych na rynku testów – powiedział w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Czytaj także: Piąta fala pandemii nie słabnie. Wciąż ogromna liczba zakażeń w raporcie MZ
Co istotne, można to sprawdzić, nawet jeśli wcześniej przyjęło się szczepionkę przeciwko COVID-19. To dzięki dostępnym na rynku testom ilościowym, które badają liczbę przeciwciał i wykrywają obecność jednej z nukloprotein – fosfoproteiny nukleokapsydu (N) – które są białkami osłaniającymi mRNA wirusa, można ustalić w wielu przypadkach, czy badana osoba uzyskała odporność dzięki przejściu koronawirusa bezobjawowo, czy jedynie dzięki szczepieniu.
Czytaj także: "Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Na moim oddziale to głównie noworodki i niemowlęta"
– Białka te są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały 'bliskie spotkanie' z patogenem – zaznaczał prof. Gut.
Jedyną rzeczą, której nie można się dowiedzieć dzięki takim testom, jest kwestia tego, kiedy przeszło się zakażenie koronawirusem.
Testy antygenowe w aptekach
Od 27 stycznia Polacy mogą w aptekach bez skierowania przystąpić do bezpłatnych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, testów antygenowych testów w kierunku SARS-CoV-2.Na stronie pacjent.gov.pl znajduje się mapka z punktami wykonującymi darmowe testy. Na razie odsetek aptek, które je oferują, jest niewielki.
Ponadto część farmaceutów ma obiekcje wobec rządowego programu. – Na teraz jednak, niestety, nie widzę możliwości bezpiecznego i profesjonalnego wykonywania testów w aptekach – stwierdził w rozmowie z TVN24 kierownik jednej aptek w Łodzi.
– Nikt nie ustalił, na ile ten program de facto można uruchomić. Nie przeszkodziło to jednak w ogłoszeniu wszem i wobec, że od czwartku za darmo można się przebadać na koronawirusa – stwierdził kierownik innej aptek.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut