Wraca zima. Długoterminowa prognoza pogody ucieszy wyjeżdżających w góry
Trwają ferie zimowe, które zaczęły się 17 stycznia, a skończą 25 lutego. Kolejne województwa rozpoczynają właśnie wypoczynek. Czy jednak pogoda sprzyja zimowym wyjazdom? Zdaniem synoptyków jak najbardziej. Wyjazd w góry w najbliższych dniach powinien się udać, gdyż jest wystarczająco chłodno, aby utrzymał się śnieg.
Najbliższe dni będą dobrą okazją na wyjazdy w góry
Synoptyczka zastrzegła jednak, że nie chciałaby się wypowiadać, co będzie przez następne cztery tygodnie. Jak dodała, "mamy tak bardzo zmienną zimę i tak często nam te niże się przemieszczają, raz wolniej raz szybciej, jednego dnia mamy prognozę, że śniegu będzie 5 cm, okazuje się, że spada 12 cm".– Ja jestem dobrej myśli, uważam, że przez te najbliższe kilka dni, po tych głębokich niżach i silnym wietrze, warunki będą na tyle dobre, że będzie można skorzystać z białego szaleństwa – stwierdziła.
Przypomniała też, że ktoś już kiedyś powiedział: taki mamy klimat. – Jesteśmy w klimacie przejściowym, umiarkowanym, w zależności od tego, z jakiego kierunku wieje nam wiatr, z jakiego kierunku napływa masa powietrza, a one co chwilę się zmieniają, taką mamy pogodę – tłumaczyła.
Najbliższa noc będzie chłodna, ale już bez wiatru
Taka pogoda to jednak nie kwestia tylko kolejnych dni, ale już najbliższej nocy. Z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a w centrum i na północnym wschodzie lokalne rozpogodzenia.Czytaj też: Turyści utknęli w rejonie Baraniej Góry podczas wichury. Musiał interweniować GOPR
Miejscami pojawią się przelotne opady śniegu. Lokalnie w górach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 5 cm. Na wschodzie lokalnie pojawią się mgły, które ograniczą widzialność do 200 m. Punktowo na drogach i chodnikach będzie ślisko.
Temperatura wahać się będzie od -7°C na wschodzie i w rejonie podgórskim Karpat, około -3°C w centrum, do -1°C na zachodzie. Cieplej będzie na wybrzeżu. Tam termometry pokażą od 0°C do 1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut