Droga do Morskiego Oka zamknięta do odwołania. TOPR: Znaczne zagrożenie lawinowe
Tatrzański Park Narodowy na wniosek TOPR zarządził zamknięcie najpopularniejszego szlaku turystycznego. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oceniło, że istnieje znaczne ryzyko zejścia lawin bezpośrednio na trasę do schroniska. Droga od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka jest zamknięta do odwołania.
TOPR zamyka najpopularniejszy szlak w Tatrach
– Po nocnych opadach śniegu, TPN na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zamknął dla ruchu turystycznego drogę od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka – poinformował cytowany przez portal Tatromaniak.pl ratownik Tomasz Wojciechowski. Decyzja parku podyktowana jest bardzo niebezpieczną sytuacją lawinową. Zamknięcie obowiązuje do odwołania.Mogłoby się wydawać, że płaska, asfaltowa droga prowadząca do Morskiego Oka to bardzo bezpieczna trasa zimowej wycieczki. Nic bardziej mylnego. W przeszłości drogę tę niejednokrotnie przecinały duże lawiny.
– Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zawracali turystów na wysokości pawilonu handlowego na Włosienicy – powiedziała RMF FM Magdalena Zwijacz-Kozica pracująca w dziale udostępniania parku. Na drodze pojawiły się już znaki informacyjne dla turystów.
Na trasie do Morskiego Oka mogłoby dojść do tragedii
Lawina, która spadła w nocy z wtorku na środę na taflę Morskiego Oka z Marchwicznego Żlebu spowodowała, że gruba na pół metra tafla lodu na jeziorze załamała się, barierki zabezpieczające zejście od strony schroniska oraz słupki z tabliczkami ostrzegawczymi zostały zniszczone.– Gdyby lawina zeszła w dzień, kiedy nad jeziorem byli turyści, mogłoby dojść do ogromnej tragedii – powiedział cytowany przez RMF FM leśniczy Grzegorz Bryniarski.
Komunikat turystyczny TPN
Ze względu na bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór, Tatrzański Park Narodowy w czwartek opublikował specjalny komunikat turystyczny, który dokładnie opisuje warunki, zagrożenia, zalecenia i zasady zwiedzania parku."Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu - powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu." – czytamy w komunikacie.
"Szlaki w Tatrach są mocno oblodzone. Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne." – informuje Tatrzański Park Narodowy.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut