Interwencja Macrona ws. Ukrainy. Po rozmowach z Bidenem prezydent Francji jedzie na Kreml
Emmanuel Macron i Joe Biden odbyli 40-minutową rozmowę telefoniczną dotyczącą działań Rosji wobec Ukrainy. Prezydenci Francji i USA debatowali nad metodami odstraszenia Kremla od działań zbrojnych. Obaj liderzy omówili także strategię dalszego wzmacniania wschodniej flanki NATO.
- Od listopada ukraiński i amerykański wywiad ostrzegają przed możliwym atakiem Rosji. W ciągu trzech miesięcy wzdłuż ukraińskiej granicy zgromadzono ponad 100 tys. żołnierzy
- Jak poinformował Fox News, podczas posiedzenia amerykańskiego Kolegium Szefów Sztabów gen. Mark Milley przekazał, że ROsjanie mogą zdobyć Kijów w 72 godziny
- Przedstawiciele Białego Domu alarmują, że Rosja nie wykazuje chęci do deeskalacji konfliktu. W poniedziałek na spotkanie z Władimirem Putinem uda się prezydent Francji Emmanuel Macron
Rozmowa Macron-Biden. Prezydenci Francji i USA omówili plan na spotkanie z Putinem
NATO i USA stale zapewniają o podejmowaniu szeregu działań dyplomatycznych na rzecz zatrzymania możliwej inwazji rosyjskiej. Teraz próbę zniechęcenia Władimira Putina do wywołania konfliktu zbrojnego podejmie Emmanuel Macron. Polityk w poniedziałek uda się do Moskwy na spotkanie z prezydentem Rosji.Czytaj także: Maski ostatecznie opadły! Porażające słowa Le Pen o członkostwie Francji w NATO
Przed oficjalną wizytą prezydent Francji odbył dwie rozmowy z Joe Bidenem. Biały Dom w oficjalnym komunikacie wskazał, że liderzy państw debatowali nad działaniami, jakie należy podjąć w obliczu możliwego konfliktu.
Tematem ostatniej, niedzielnej rozmowy telefonicznej była "koordynacja działań" przed wizytą Macrona w Rosji. Przypomnijmy, że inwazja miała nastąpić na przełomie stycznia i lutego. Jak podaje niemiecki dziennik "Bild", Kreml jeszcze nie podjął jednak ostatecznej decyzji o ataku.
Czytaj także: "Marionetkowy rząd, specjalne obozy". Ujawniono szczegóły planów Rosji wobec Ukrainy
Według dziennika, rosyjska armia ma skupić się na okrążeniu i zdobyciu głównych miast Ukrainy. Po ich przejęciu agenci wywiadu zostaną umieszczeni we władzach gmin, by następnie ogłosić ich przekazanie na rzecz okupanta.
Kolejnym etapem jest powołanie atrapy parlamentu, która podejmowałaby decyzje na zawołanie Władimira Putina. Wrogo nastawieni obywatele Ukrainy mają zaś trafiać do specjalnych obozów.
Czytaj także: Tusk przemówił do Ukraińców w ich języku. Nagrał film na kongres partii Kliczki
Interwencje przed możliwym konfliktem podjęli także rezerwiści z Ogólnorosyjskiego Zgromadzenia Oficerów Rosji. W specjalnym liście do Władimira Putina, który cytuje PAP, wskazali, że realizacja planów doprowadzi do licznych ofiar śmiertelnych.
"W przypadku wojny mieszkańcy Rosji i Ukrainy na zawsze staliby się śmiertelnymi wrogami" – czytamy. Sygnatariusze zarzucili Putinowi "prowokowanie wojny" i zasugerowali, że atak na sąsiada "zagroziłby istnieniu Rosji".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut