Chińczycy już byli na czele klasyfikacji medalowej, ale szybko stracili prowadzenie

redakcja naTemat
Szwecja wciąż przewodzi klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Pekinie, bo we wtorek znakomicie poradziły sobie na trasach sprintu młode biegaczki ze Skandynawii. Trzy Korony mają cztery złote medale, najwięcej w stawce. Przez chwilę liderowali Chińczycy, ale później spadli na miejsce trzecie. W zestawieniu pojawiły się Czechy, Białoruś oraz Korea Południowa. Polska zajmuje miejsce dwudzieste.
Jonna Sundling wywalczyła dla Szwecji czwarty złoty medal olimpijski w Pekinie Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie rządzić od początku mieli Norwegowie, ale na razie najlepszy jest inny kraj ze Skandynawii. Jonna Sundling wywalczyła dla Szwecji czwarty złoty medal olimpijski w Pekinie, wygrywając zmagania sprinterek w biegach narciarskich, a jeszcze srebro dorzuciła Maja Dahlqvist. Trzy Korony są na czele i spisują się kapitalnie, w odróżnieniu od faworytów.

Biegaczek z Norwegii zabrakło w finale sprintu, co jest wydarzeniem samym w sobie. Nie idzie Norwegom w skokach narciarskich, do tego mieli problemy na trasach biathlonowych we wtorek (brązowy medal Johannesa Boe) i przegrali z Włochami finał curlingowych mikstów (5:8). Aleksander Aadmot Kilde był trzeci w supergigancie, ale złoto wziął kapitalny biegacz Johannes Klaebo w sprincie. Potęga nie odpuszcza.

Udany dzień dzięki snowboardzistce Eileen Gu mieli Chińczycy, którzy nawet przez chwilę prowadzili w "generalce". Ale szybko ustąpili miejsca Holandii (złoto i srebro na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim), a później Szwedom i plasują się na pozycji trzeciej. Dobrze na olimpijskich arenach idzie Niemcom, coraz lepiej radzą sobie Amerykanie. A na liście medalistów pojawiły się Czechy (złoto Ester Ledeckiej), Białoruś (srebro Antona Smolskiego) oraz Korea Południowa. Polska jest dwudziesta.


Tabela medalowa zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022:



Czytaj także: Dawid Kubacki odebrał brązowy medal olimpijski, wzruszająca ceremonia w Pekinie

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut