Jak leczyć omamy słuchowe? Ich przyczyny potrafią być bardzo różne

redakcja naTemat
Omamy słuchowe są najczęściej spotykanym rodzajem halucynacji. Występują nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci w wieku przedszkolnym. Skąd się biorą, jak je rozpoznać i leczyć? Oto zbiór odpowiedzi na te pytania.
Omamy słuchowe to poważny problem. Fot. Pxhere.com

Omamy słuchowe – czym są?


Według lekarzy halucynacje słuchowe są częstym objawem schizofrenii i zaburzeń dwubiegunowych, ale według szacunków nawet 15 proc. ludzi może ich doświadczać samoistnie. Jedni słyszą w swoich głowach głosi, inni nieokreślone dżwieki i hałasy.

Co ciekawe omamy słuchowe mają nie tylko dorośli. Badania dowodzą, że już nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą doświadczać tego rodzaju halucynacji.

Omamy słuchowe - jakie są ich przyczyny?


Zaburzenia psychiczne

To pierwsza grupa przyczyn wystepowania omamów słuchowych, które bardzo często idą w parze ze schizofrenią. To powazna choroba psychiczna, która wpływa na myśli, zachowanie i uczucia danej osoby. Chorzy niejako tracą kontakt z rzeczywistością.


Słyszą głosy i dźwięki, które dochodzą do nich zarówno z wewnątrz głowy jak i z zewnątrz niej. Czasami są to rozkazy, czasami ostrzeżenia.

Ale omamy słuchowe występują nie tylko przy schizofrenii. Moga pojawić się podczas choroby dwubiegunowej, zaburzeniach depresyjnych i zaburzeniu osobowości typu borderline. Omamy słuchowe występują takze przy nerwicy oraz przy zespole stresu pourazowego.

Infekcje

Czesto jednak przyczyna omamów słuchowych leży nie w głowie danej osoby, ale w jej ogólnej kondycji zdrowotnej. Niektóre infekcje moga bowiem wywoływać tego typu halucynacje. Szczególnie jeśli powodują one wysoką gorączkę, która przytepia nam zmysły i dezorientuje chorego. Omamy słuchowe mogą wystapić na przykład u osób z zapaleniem opon mózgowych.

Po wyleczeniu zakażenia omamy powinny ustąpić.

Choroba Parkinsona

Omamy słuchowe wystąpić mogą w przypadku psychozy u osób z chorobą Parkinsona. Nie są one jednak tak częste w tym przypadku jak halucynacje wzrokowe.

Demencja starcza i choroba Alzheimera

To kolejna grupa dolegliwości, przy których mogą pojawić się omamy słuchowe w postaci słyszenia głosów w głowie lub nagłych i obniżających komfort życia dźwięków.

Alkohol

Szczególnie przy zbyt dużym spożywaniu alkoholu mogą pojawić się omamy słuchowe, które w przypadku przewlekłego alkoholizmu mogą pozostać na zawsze.

Substancje halucynogenne

Kolejna grupa używek, która wywołuje omamy słuchowe. Największe spustoszenie w naszej głowie robi ecstasy i LSD. Po ich zażyciu osoby mogą mieć przeświadczenie, że coś słyszą

Omamy słuchowe w nocy podczas snu

Taki rodzaj sennych halucynacji nazywany jest parasomnią. Prowadzić do nich mogą zaburzenia snu jak zarywanie nocek, niewłaściwa dieta powodująca bezsenność lub niespokojny sen. Przy parasomni omamy słuchowe występować mogą podczas zasypiania lub tuż przed przebudzeniem.

Leki na receptę

Halucynacje słuchowe mogą być efektem ubocznym działania niektórych leków na receptę. W tym gronie znajdują się niektóre leki na psychozę, epilepsję i depresję.

Migreny

Podobnie jak w przypadku gorączki także osoby, które uskarżają się na migreny, mogą mieć omamy słuchowe, które nie wynikają z zaburzeń psychicznych. Ból głowy jest tak silny, że cierpiącym z jego powodu osób wydaje się, że słyszą głosy, a dźwięki z zewnątrz dochodzą do nich ze spotęgowaną siłą.

Zaburzona praca tarczycy

Cierpiący na jedno konkretne zaburzenie pracy tarczycy także mogą mieć omamy słuchowe. Mowa o bardzo rzadko występujący obrzęku śluzowatym, który do niebezpiecznie niskiego poziomu obniża ilość hormonów tarczycy, co przekłada się na zaburzenia słuchowe.

Szumy uszne

Potoczne dzwonienie w uszach to także forma omamów słuchowych. Co ciekawe występuje u 10 proc. populacji. Może to być szum, buczenie, syczenie, szeleszczenie lub nawet piski. Ponadto według naukowców u osób chorych na depresję ryzyko wystąpienia szumów usznych wzrasta wykładniczo.

Wada słuchu

Przyjęło się myśleć, że osoby z wadą słuchu po prostu gorzej słyszą. To błąd. Wada słuchu może powodować u takich osób omamy słuchowe. Występują one najczęściej u osób w podeszłym wieku. Słyszą one wtedy nie tylko dźwięki, ale może im się wydawać, że rejestrują nawet muzykę lub głosy.

Epilepsja

Była już o niej mowa w przypadku przyjmowania leków przeciwpadaczkowych. Epilepsja sama w sobie jest zaburzeniem, które wpływa na część mózgu odpowiedzialną za słuch. Choremu może się więc wydawać, że słyszy brzęczenie lub nawet głosy. Częste napady padaczkowe mogą trwale zniekształcić percepcję słuchową, jeszcze bardziej zaostrzając omamy.

Omamy słuchowe – leczenie

Jak widać lista czynników, które powodują omamy słuchowe, jest bardzo długa. O ile mamy do czynienia z zakażeniem lub gorączką, których leczenie jest proste, to w przypadku innych dolegliwości może się okazać, że zwykła tabletka nie pomoże. Tu potrzebna będzie pomoc specjalisty i odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Prostym rozwiązaniem jest również eliminacja nałogów jak alkohol czy narkotyki, poprawia diety i wysypianie się oraz odstawienie leków, które mają szkodliwe skutki uboczne.