Chipowanie psa jest bardzo ważne. Dzięki niemu twój pupil będzie bezpieczniejszy

redakcja naTemat
Chipowanie psa powinno być jednym z podstawowych obowiązków każdego opiekuna. Czasami bowiem sama adresówka nie wystarczy, żeby zagwarantować, że pies w razie zaginięcia do nas wróci. Gdzie i jak się chipuje psa? Ile ten zabieg kosztuje? Oto co udało się nam ustalić.
Chipowanie psa jest istotne jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszego czworonoga. Fot. mediadrumworld.com / Skye Wardle/Media Drum/East News

Co daje chip u psa?

W Polsce nie ma konieczności chipowania psów. Taki obowiązek nałożony jest jedynie na hodowców zrzeszonych w Związku Kynologicznym w Polsce, który zajmuje się nadzorowaniem dobrostanu psów rasowych w kraju nad Wisłą z ramienia FCI.

Niektóre gminy wymagały kiedyś chipowania czworonogów, ale zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce wymóg ten był nielegalny. W pozostałych krajach Unii Europejskiej jest trochę inaczej. W 2014 roku Parlament Europejski zatwierdził nową ustawę o zdrowiu zwierząt.

Na większości zawodów w psich sportach wymagane jest, żeby pies miał chip.


W zapisach została zmieniona definicja bezdomnych czworonogów, które od tamtej pory nie są już traktowane jako dzikie, ale jako nieposiadające opiekunów. Ten jest przypisywany do psa właśnie za pośrednictwem chipa. Jeśli pies go nie posiada, uznany jest za bezdomnego.

Jak działa chip u psa?

W praktyce chip u psa to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli czworonóg ma tendencję do uciekania. Chip posiada zakodowaną informację o właścicielu, która musi być zarejestrowana w jednej ze specjalnych internetowych baz danych. Jeśli ktoś znajdzie zachipowanego psa może u weterynarza ją sprawdzić i pomóc mu wrócić do swojego opiekuna.

Podobnie działają służby miejskie – zanim pies trafi do schroniska dla zwierząt sprawdzane jest, czy posiada on chip, który pomoże ustalić jego właściciela jeśli czworonóg nie ma adresówki przyczepionej do obroży.

Jak wygląda chip u psa?

Chip u psa wygląda jak maleńkie ziarenko ryżu. To nadajnik, ale nie odbiera on ani nie wysyła stricte sygnału. Zakodowany na nim jest unikalny 15-cyfrowy numer, który można przypisać do danego zwierzęcia w bazie danych podając przy tym dane osobowe i adresowe właściciela.

Warto także pamiętać, że pies musi posiadać chip, żeby móc wyrobić mu paszport, który wymagany jest we wszystkich krajach UE oraz poza nią. Paszport można wyrobić u weterynarza, który posiada dostęp do specjalnej bazy danych paszportowych i to on będzie nas prosił o podanie 15-cyfrowego kodu z chipa zwierzęcia.

Czy chip u psa jest wyczuwalny?

Jak najbardziej możemy wyczuć chip. Gdzie jest chip u psa? Zazwyczaj czip u psa umieszcza się po lewej stronie szyi lub między łopatkami. Kiedyś w hodowlach robiło się za uszami psa tatuaż do oznaczania jego właściciela, jednak już od jakiegoś czasu nie jest to stosowane.

Chip u psa a namierzanie

Utarło się w sieci przeświadczenie, że w chipie psa zamontowany jest lokalizator, który pomaga namierzyć zwierzę. Nie jest to prawda. Chip zawiera tylko kod identyfikacyjny. Nie nadaje on, ani nie odbiera żadnych sygnałów.

Jeżeli zależy nam jednak, żeby dodatkowo się zabezpieczyć i móc ustalić w danym momencie miejsce pobytu czworonoga, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie specjalnego nadajnika GPS przy jego obroży lub szelkach. Koszt takiego urządzenia to kilkaset złotych. Nadajnik można sparować ze smartfonem.

Natomiast żeby sprawdzić, czy pies posiada chip, weterynarz lub strażnik miejski używa specjalnego skanera, który przykłada w okolicach łopatek lub po lewej stronie szyi. Jeśli go znajdzie, na skanerze wyświetli się jego numer.

Czipowanie psa – jak przebiega?

Zachipowac można psa w każdym wieku. Niezależnie, czy to szczeniak, czy pies w podeszłym wieku. Sam proces jest mało inwazyjny i przeprowadzany jest w gabinecie weterynaryjnym.

Zanim jednak zostanie przeprowadzony zabieg chipowania, lekarz weterynarii musi się upewnić, czy pies nie posiada już jednego chipa, co oznaczać może, że należy do kogoś, pochodzi z hodowli lub uciekł ze schroniska. Jak już pisaliśmy, weryfikacja odbywa się za pomocą specjalnego czytnika.

Chipowanie psa nie trwa długo. Lekarz weterynarii odchyla sierść po lewej stronie szyi psa lub między łopatkami i przy pomocy aplikatora z grubą igłą umieszcza chip pod skórą czworonoga.

Po zakończeniu procedury specjalista sprawdza, czy czip psa dobrze funkcjonuje, a następnie zapisuje dany numer identyfikacyjny w rejestrze oraz daje opiekunowi czworonoga specjalne naklejki z kodem, aby ten wkleił jeden do książeczki zdrowia zwierzęcia, a drugi zachował, gdyby chciał wyrobić mu paszport.

Pamiętajcie! Nie wszyscy weterynarze dokonują rejestracji chipa w bazie danych. Bardzo często dają właścicielom jedynie kod. Ten kod musi zostać zapisany do bazy danych. Niestety tu pojawia się problem. W Polsce nie ma jednej bazy danych, która posiada dane właścicieli psów. Trzeba wybrać jedną z kilku.

Tak naprawdę nie ma to znaczenia, którą wybierzemy. Służby i weterynarze zawsze sprawdzają wszystkie. Koszt takiej rejestracji jest różny. Generalnie to 50 zł, które uiszczamy jednorazowo.

Sam zabieg wszczepienia chipa nie wywołuje efektów ubocznych i nie ma wpływu na codzienne funkcjonowanie czworonoga. W wielu źródłach internetowych można znaleźć, że chip cechuje się biokompatybilnością oraz wykonany jest z bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Ponadto dla zapewnienia większego bezpieczeństwa musi spełniać wymagane normy ISO 11784 lub załącznika A do normy ISO 11785.

Chipowanie psa – ile kosztuje?

Niestety chipowanie psa nie jest darmowym zabiegiem. Nie jest też tanie – jego cena w zależności od miejsca w Polsce waha się w granicach od kilkudziesięciu do nawet 150 złotych. Cena może się różnić także ze względu na przychodnię.

Niestety w Polsce nie obowiązuje jeden zbliżony cennik usług weterynaryjnych, dlatego przed zabiegiem warto sprawdzić jego cenę, żeby nie być niemiło zaskoczonym.

Często cena czipowania psa zniechęca opiekunów do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu zabiegu. Warto jednak sprawdzić zawsze, czy nasz lokalny samorząd nie organizuje w tym czasie darmowego czipowania zwierząt w danym powiecie lub mieście. Może się bowiem okazać, że akurat mamy szczęście i jedynym kosztem, który będziemy musieli ponieść będzie zapisanie naszego pupila w bazie danych.