One też mają swoje uczucia i upodobania. "Zielona planeta" odkryje przed tobą nieznany świat roślin

Dawid Wojtowicz
Bez roślin życie zniknęłoby z Ziemi w okamgnieniu. Dlatego troska o środowisko naturalne musi stawiać na pierwszym miejscu ochronę "zielonych płuc" naszej planety. Jednak flora to coś więcej niż tylko produkcja życiodajnego tlenu czy korzystny wpływ na klimat. Dzięki dokumentowi "Zielona planeta" odkryjemy, że to również świat, w którym... relacje są nie mniej skomplikowane niż te wśród zwierząt!
"Zielona planeta" to najnowszy serial dokumentalny o skrywającym wiele tajemnic świecie roślin. Narratorem serii, której premierę zaplanowano na 13 lutego 2022 na kanale BBC Earth, jest światowej sławy przyrodnik – Sir David Attenborough Materiały prasowe / BBC Earth
Z lekcji biologii pamiętamy, że od bytu roślin zależy byt innych organizmów. Roślinność odgrywa bowiem kluczową rolę w obiegu materii i przepływie energii w przyrodzie, tworzy podstawowe warunki egzystencji dla najróżniejszych gatunków, dostarcza pożywienie i surowce. Wielu patrzy na nią przez pryzmat związku z innymi elementami ekosystemu, ale nieliczni zdają sobie sprawę, jak bogate życie rośliny prowadzą w swoim gronie.

Osobliwy świat roślin



Życie roślin jest skryte i tajemnicze, dlatego rzadko możemy przekonać się na własne oczy o tym, jak dużo się dzieje "za kulisami" w świecie flory. Widzimy stojące w miejscu drzewa, krzewy i inne roślinne formy, które kreują malowniczy krajobraz i tworzą scenerię dla wiodących aktywny żywot zwierząt czy ludzi. Tymczasem rośliny też budują między sobą rozbudowane i intymne relacje, zarówno przyjacielskie, jak i wrogie.

Z jednej strony prowadzą walkę na śmierć i życie o pożywienie i światło, uczestniczą w zaciekłych bojach o terytorium oraz desperacko próbują się rozmnażać i rozsiewać swoje potomstwo po świecie. Z drugiej potrafią troszczyć się o siebie nawzajem, wspólnie polować czy chronić swoich krewnych, wykorzystując podczas przyrodniczych bitew najbardziej zaciekły system obronny, jakim obdarzyła ich natura.
Życie roślin jest skryte i tajemnicze, dlatego rzadko możemy przekonać się na własne oczy o tym, jak dużo się dzieje "za kulisami" w świecie floryMateriały prasowe / BBC Earth
Prowadzone przez botaników obserwacje i badania dostarczają mnóstwo dowodów na to, że rośliny robią rzeczy, które przypominają zachowania typowe dla zwierząt, a nawet ludzi. W ich egzystencji jest więc i miejsce na współpracę, ale i na współzawodnictwo, na przyjaźń, ale też wrogość, na pokojowe rozwiązania i empatię, ale również czystą agresję i brutalność. Z pewnością daleko im też do działania w pojedynkę.

O tym, że rośliny tworzą społeczność świadomych jednostek, które komunikują się ze sobą, świadczą nie tylko wewnętrzne relacje między nimi, ale także ich zachowania wobec zwierząt. Z wieloma z nich żyją w symbiozie (kwiaty i zapylacze to jej najbardziej znany przykład), ale też potrafią je oszukiwać i manipulować nimi dla własnych celów. Wreszcie, istnieją też gatunki, które po prostu polują na zwierzęta i żywią się nimi.
Prowadzone przez botaników obserwacje i badania dostarczają mnóstwo dowodów na to, że rośliny robią rzeczy, które przypominają zachowania typowe dla zwierząt, a nawet ludziMateriały prasowe / BBC Earth
Co ciekawe, w relacjach między florą a fauną, to często przedstawiciele roślinnego królestwa są tymi, którzy są "górą". Okazuje się bowiem, że kiedy rośliny i zwierzęta wchodzą ze sobą w interakcje, zazwyczaj to właśnie te pierwsze nadają ton tej botaniczno-zoologicznej relacji. Wbrew pozorom, rośliny nie są biernymi obserwatorami i bezbronnymi istotami ekosystemu, to one go kształtują, żeby nie powiedzieć, rządzą nim.

"Zielona planeta", serial dokumentalny BBC Earth



Jedno to przeczytać, a drugie to zobaczyć. Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się od podszewki życiu roślin i spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy, to jest ku temu właśnie znakomita okazja. Na magiczną wyprawę przez bujny świat flory, który skrywa wiele zaskakujących zjawisk i setki niesamowitych bohaterów, zaprasza najnowszy 5-odcinkowy serial dokumentalny BBC Earth, zatytułowany "Zielona planeta".

Narratorem wielkiego przedsięwzięcia, które stanowi immersyjny portret zielonego świata, od jego najmniej widocznej strony, jest znany brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej, pisarz, narrator i podróżnik – Sir David Attenborough. To właśnie legendarny twórca filmów przyrodniczych zostanie naszym przewodnikiem w tej niezwykłej podróży przez cudowny i zadziwiający filar ziemskiego ekosystemu.
W roli narratora serii "Zielona planeta" wystąpi znany brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej, pisarz i podróżnik – Sir David AttenboroughMateriały prasowe / BBC Earth
Zrealizowana przez światowej sławy BBC Studios Natural History Unit produkcja zabierze widzów do Stanów Zjednoczonych, Kostaryki, Chorwacji i północnej Europy. Sekrety roślinności odkryjemy, przemierzając pustynie i mokradła, tropikalne dżungle, podwodne krainy, skutą lodem północ, a także miejskie środowisko. Każdy odcinek skupi się na innej grupie roślin i tajnikach ich przetrwania w środowisku.

Nowa seria dokumentalna składa się na dziedzictwo wyemitowanego 26 lat temu na antenie BBC One 6-odcinkowego serialu "Prywatne życie roślin". Kultowa produkcja, również zrodzona z pasji Sir Davida Attenborough, spopularyzowała wiedzę o tym, że świat roślin jest tak samo pełen dramatycznych wydarzeń, jak świat zwierząt, odchodząc od schematu, gdzie stanowiły one jedynie tło dla przedstawienia życia fauny.
"Zielona planeta" to 5-odcinkowy serial dokumentalny wyprodukowany przez światowej sławy BBC Studios Natural History Unit. Każdy odcinek poświęcony jest innej grupie roślinMateriały prasowe / BBC Earth
Ta swego rodzaju kontynuacja dzieła z 1995 roku ma uświadomić nam, jak rozwinęło się nasze rozumienie zachowań roślin i interakcji między nimi oraz jaki postęp dokonał się w dziedzinie technologii filmowej. A jest on niemały. Do nakręcenia sfilmowanej na całym świecie "Zielonej planety" wykorzystano najnowsze zdobycze nauki: pionierskie systemy robotyczne w dziedzinie sterowania ruchem, kamery termowizyjne, zdjęcia makro w technologii focus stacking, ultraszybkie kamery i ostatnie osiągnięcia w dziedzinie mikroskopii.
Premiera dokumentu odbędzie się 13 lutego 2022 r. o godzinie 11:00 na kanale BBC Earth. Kolejne odcinki będą emitowane co tydzień, w niedzielę, o tej samej porze. Powtórki będzie można obejrzeć tego samego dnia o godzinie 20:00. BBC Earth mogą oglądać odbiorcy usług telewizyjnych takich operatorów jak Platforma CANAL+, Polsat Box, UPC, VECTRA, TOYA, Netia, INEA i Orange.

Artykuł powstał we współpracy z BBC Earth