Polacy nie zgadzają się z Niedzielskim. Sondaż dobitnie pokazuje, że ws. pandemii mamy inne zdanie
Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził niedawno, że "mamy do czynienia z początkiem końca pandemii COVID-19", jednak Polacy nie do końca zgodziliby się z tym sformułowaniem. W najnowszym sondażu United Surveys niemal 77 proc. badanych oceniło, że sytuacja w zakresie walki z pandemią w Polsce jest nieopanowana.
- Polacy fatalnie oceniają działania rządu w zakresie walki z pandemią COVID-19
- W sondażu United Surveys niemal 77 proc. respondentów oceniło, że pandemia w Polsce nie została opanowana
W sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" United Surveys zapytał Polaków, czy ich zdaniem sytuacja w kraju w zakresie walki z pandemią koronawirusa jest opanowana.
Zdecydowana większość, bo niemal 77 proc. respondentów, oceniło, że pandemia w Polsce nie została opanowana. "Raczej nie jest opanowana" zdaniem 35,8 proc., a "zdecydowanie nie jest opanowana" w odczuciu 40,8 proc. badanych.
Przeciwną opinię miało 19,3 proc. ankietowanych. Co istotne, zaledwie 5,7 proc. badanych odpowiedziało, że sytuacja, w zakresie walki z pandemią jest "zdecydowanie opanowana", 13,6 proc. wskazało odpowiedź "raczej jest opanowana". 4,1 proc. respondentów nie miało zdania na ten temat.
Pytanie zostało zadane pod koniec ubiegłego tygodnia, więc nie uwzględniało ogłoszonego w środę przez ministra Adama Niedzielskiego "początku końca pandemii". Sondaż może jednak dowodzić, że szef resortu zdrowia i Polacy mają w kwestii sytuacji epidemiologicznej odmienne zdania.
Zdaniem ekspertów wyniki tego badania trzeba interpretować jako wyraz nie tyle strachu przed wirusem, ile raczej braku transparentnej i logicznej polityki rządu podczas całej pandemii.
Rząd łagodzi obostrzenia
Przypomnijmy, że 9 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwołali specjalną konferencję prasową, podczas której poinformowali, w jaki sposób zmienią się obostrzenia epidemiczne w Polsce.
Podczas konferencji szef resortu zdrowia podkreślał, że "za nami jest już apogeum piątej fali pandemii", a luty będzie tym miesiącem, "kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże".
– Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli ponosić odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji, znoszenia regulacji, czy wprowadzenia regulacji bardziej łagodnych, żebyśmy w wiosnę mogli wejść w normalnym trybie funkcjonowania – ogłosił Niedzielski.
Już teraz rząd zdecydował się zrezygnować i złagodzić część obowiązujących obostrzeń. Zgodnie z ogłoszonymi zmianami nauka zdalna w szkołach zostanie zakończona tydzień wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Uczniowie do szkół wrócą już 21 lutego.
Rządzący zdecydowali również, że już od 11 lutego zniesiona zostanie 7-dniowa kwarantanna przyjazdowa z państw ze strefy Schengen. Ponadto również od 11 lutego całkowicie zostanie zniesiona kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut