Kto zastąpi Święczkowskiego? W Prokuraturze Krajowej może zasiąść kolejny człowiek Ziobry

Anna Świerczek
Z nieoficjalnych informacji mediów wynika, że Dariusz Barski jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego prokuratura krajowego. Doradca Ziobry miałby zastąpić na tym stanowisku Bogdana Święczkowskiego.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Dariusz Barski jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego Prokuratura Krajowego. Fot. Witold Rozbicki / Reporter

We wtorek Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za było 233 posłów, przeciwko 219. Dwóch wstrzymało się od głosu.

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, zanim doszło do głosowania, w niższej izbie parlamentu odbyła się burzliwa debata, w której posłowie i posłanki opozycji zarzucali prokuratorowi krajowemu m.in. skrajne upolitycznienie prokuratury.
Święczkowski od 2016 roku był prokuratorem krajowym, a także pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Na jego stanowisku powstał tym samym wakat.


Jak donosi RMF FM, nowym szefem Prokuratury Krajowej i zastępcą Ziobry może zostać Dariusz Barski. Jest on najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko – dowiedzieli się dziennikarze.

Poza Barskim wśród kandydatów do objęcia stanowiska wymieniani są: Elżbieta Pieniążek, która prowadzi sprawę dot. uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, oraz Michał Ostrowski, obecny członek Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kim jest Dariusz Barski?


Barski od lat jest związany ze Zbigniewem Ziobrą. Zaczynał w łódzkiej prokuraturze, a w 2007 roku, za pierwszych rządów PiS, został powołany na stanowisko prokuratora krajowego. Funkcję tę pełnił przez 4 miesiące. Po reformie prokuratury w 2010 roku przeszedł w stan spoczynku, ale nadal współpracował z resortem sprawiedliwości – najpierw w roli doradcy ministra sprawiedliwości, potem doradcy prokuratora generalnego.

Kandydat na nowego prokuratora krajowego ma też wspólną przeszłość z Bogdanem Święczkowskim. W 2011 roku obaj zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i obaj odmawiali zrzeczenia się mandatów prokuratorskich. Ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podjął decyzję o pozbawieniu ich funkcji posłów.

Dodajmy, że prokurator krajowy jest powoływany przez premiera na wniosek prokuratora generalnego, czyli w tym wypadku ministra Zbigniewa Ziobry.
Czytaj także: Sejm podjął decyzję ws. powołania Święczkowskiego na sędziego TK

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut