Kto zastąpi Święczkowskiego? W Prokuraturze Krajowej może zasiąść kolejny człowiek Ziobry
Z nieoficjalnych informacji mediów wynika, że Dariusz Barski jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego prokuratura krajowego. Doradca Ziobry miałby zastąpić na tym stanowisku Bogdana Święczkowskiego.
- Dariusz Barski jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego prokuratura krajowego – donosi RMF FM
- Nieoficjalny kandydat na na zastępcę Święczkowskiego od lat jest związany ze Zbigniewem Ziobrą
We wtorek Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za było 233 posłów, przeciwko 219. Dwóch wstrzymało się od głosu.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, zanim doszło do głosowania, w niższej izbie parlamentu odbyła się burzliwa debata, w której posłowie i posłanki opozycji zarzucali prokuratorowi krajowemu m.in. skrajne upolitycznienie prokuratury.
Święczkowski od 2016 roku był prokuratorem krajowym, a także pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Na jego stanowisku powstał tym samym wakat.
Jak donosi RMF FM, nowym szefem Prokuratury Krajowej i zastępcą Ziobry może zostać Dariusz Barski. Jest on najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko – dowiedzieli się dziennikarze.
Poza Barskim wśród kandydatów do objęcia stanowiska wymieniani są: Elżbieta Pieniążek, która prowadzi sprawę dot. uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, oraz Michał Ostrowski, obecny członek Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Kim jest Dariusz Barski?
Barski od lat jest związany ze Zbigniewem Ziobrą. Zaczynał w łódzkiej prokuraturze, a w 2007 roku, za pierwszych rządów PiS, został powołany na stanowisko prokuratora krajowego. Funkcję tę pełnił przez 4 miesiące. Po reformie prokuratury w 2010 roku przeszedł w stan spoczynku, ale nadal współpracował z resortem sprawiedliwości – najpierw w roli doradcy ministra sprawiedliwości, potem doradcy prokuratora generalnego.
Kandydat na nowego prokuratora krajowego ma też wspólną przeszłość z Bogdanem Święczkowskim. W 2011 roku obaj zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i obaj odmawiali zrzeczenia się mandatów prokuratorskich. Ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podjął decyzję o pozbawieniu ich funkcji posłów.
Dodajmy, że prokurator krajowy jest powoływany przez premiera na wniosek prokuratora generalnego, czyli w tym wypadku ministra Zbigniewa Ziobry.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut