Zaskakujące wyniki sondażu. Zbadano, ile PiS straciło na wprowadzeniu Polskiego Ładu

Rafał Badowski
Od początku roku głośno jest o kolejnych sondażach, które wskazują na spadek poparcia Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem z nowego badania IBRiS dla Onetu wynika, że spadki może i są, ale nie tak dramatyczne dla rządzących. Bo jedynie 5 proc. wyborców, którzy głosowali na PiS w ostatnich wyborach w 2019 roku ocenia, że zmieniło swoje preferencje wyborcze pod wpływem wejścia w życie Polskiego Ładu.
Zaskakujące wyniki nowego sondażu. PiS aż tak wiele nie stracił na Polskim Ładzie. Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter
Polaków zapytano, czy wejście w życie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu sprawiło, że zmienili swoje preferencje wyborcze. W sumie 18 proc. respondentów "zdecydowanie zgadza się" i "zgadza się" z tymi słowami. Ponad 16 proc. respondentów ocenia, że ich preferencje raczej nie uległy zmianie.

Największy odsetek osób stanowią ci, którzy oceniają, że Polski Ład nie wpłynął na ich preferencje wyborcze. To 62 proc. ankietowanych.

Czytaj także: Obywatele miażdżą Polski Ład w nowym sondażu. Wyniki są naprawdę zawstydzające dla PiS

Szczególnie ciekawe jest zdanie o Polskim Ładzie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. 25 proc. wyborców partii rządzącej z 2019 r. zadeklarowało, że sztandarowy program rządu Mateusza Morawieckiego zmienił ich preferencje wyborcze. Jednak czterech na pięciu z nich nadal oddałoby głos na PiS, a 20 proc. w ogóle nie poszłoby na wybory. Zaledwie 5 proc. spośród tych, którzy w ostatnich wyborach oddali głos na partię Jarosława Kaczyńskiego, nie zrobiłoby tego ponownie.


Zobacz też: Druzgocący sondaż dla Polskiego Ładu. Wyszło, że Polacy nic z niego nie rozumieją

Jak twierdzą eksperci IBRiS, "teza o negatywnym wpływie Polskiego Ładu na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie znajduje potwierdzenia". Jednak przyznają, że z drugiej strony nie ma również sygnałów o pozytywnym wpływie rządowego programu zmian podatkowych na poparcie dla PiS.

Oczywiście nie oznacza to, że PiS nie traci, bo w stosunku do 2019 r. straciło co czwartego wyborcę. To jednak w większości wynik demobilizacji elektoratu. Jak czytamy, osoby te najczęściej deklarują, że dziś nie poszłyby na wybory, rzadziej odpowiadają, że teraz zagłosowaliby na Konfederację.

Sondaż: Polacy nie rozumieją Polskiego Ładu

Jeszcze inne badanie, Kantara, wskazuje, że Polacy mało pojmują z poszczególnych rozwiązań Polskiego Ładu. Niemal dwie trzecie respondentów deklaruje, że nie rozumie większości lub wszystkich zapisów Polskiego Ładu, przy czym 38 proc. ankietowanych jest zdania, że właściwie nie rozumie nic.

Nieco ponad co czwarty badany (27 proc.) nie rozumie większości zapisów z wyjątkiem niektórych. Zrozumienie większości nowych przepisów i regulacji deklaruje 14 proc. ankietowanych, natomiast zaledwie 2 proc. orientuje się w całości. Niemal jedna piąta badanych (19 proc.) nie interesowała się tematem Polskiego Ładu.

Brak kompletnego zrozumienia najczęściej deklarują kobiety (40 proc.), badani w wieku 50-59 lat (45 proc.), z wykształceniem średnim (44 proc.), mieszkańcy miast 100-500 tys. mieszkańców (43 proc.), o poglądach lewicowych (43 proc.) oraz wyborcy Lewicy (53 proc.) – czytamy w omówieniu sondażu Kantara.

Sondaż: Polacy nie popierają Polskiego Ładu

Natomiast z nowego sondażu, którego wyniki pracownia Research Partner przekazała redakcji naTemat.pl, wynika, że większość obywateli nie popiera pomysłów PiS.

Z kolei Pracownia Research Partner podzieliła się z redakcją naTemat wynikami sondażu, które jasno wskazują, jaki stosunek wobec Polskiego Ładu mają Polacy. 46 proc. respondentów na pytania o to, z którym stwierdzeniem na temat sztandarowego projektu rządu PiS zgadzają się najbardziej, zaznaczyło odpowiedź: "nie powinien być realizowany – rząd powinien się z niego wycofać".

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut