Jak zrobić dobry dżem z wiśni? Oto prosty przepis z żelfixem lub bez

redakcja naTemat
21 kwietnia 2022, 15:31 • 1 minuta czytania
Jak zrobić dobry dżem z wiśni? Dobry dżem wiśniowy można zrobić we własnej kuchni. Jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Oto dwa proste przepisy na dżem z wiśni: z żelfixem i bez żelfixu.
Jak zrobić dobry dżem z wiśni? Istnieją dwa główne sposoby: z żelfixem i bez żelfixu. https://unsplash.com/@micheile

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Dżem z wiśni

Dobry dżem wiśniowy to świetny dodatek do dań na słodko, który możemy przygotować we własnej kuchni.

Konfitury można zmieszać z jogurtem naturalnym, maczać w nich sery pleśniowe, a także oblać nimi naleśniki. Przetwory z wiśni to także pyszny dodatek do herbaty. Co więcej dżem wiśniowy jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy.

Owoce wiśni nie tylko poprawiają naszą odporność, pracę serca, układu nerwowego, ale także polepszają nasze samopoczucie. Wiśnie zawierają koktajl witamin i składników odżywczych: A, B, C, E, K, PP, cynk, fosfor, kwas foliowy, magnez, potas, wapń.

Dżem wiśniowy z żelfixem czy bez?

Podstawową decyzją, którą należy podjąć gdy chcemy zrobić dżem wiśniowy, jest to, czy konfitury mają zawierać żelfix czy nie.

Co to jest żelfix?

Żelfix to cukier żelujący, który zawiera substancję zagęszczającą: pektynę lub żelatynę.

Dzięki dodaniu do żelfixu do owoców czas przygotowania przetworów jest znacznie krótszy, a okres przydatności do spożycia – dłuższy. Poza tym konfitury z dodatkiem żelfixu wyglądają bardziej kolorowo. Cukier żelujący zapobiega bowiem mętnieniu owoców podczas gotowania.

To zalety żelfixu. A jakie są jego wady? Wielbiciele naturalności zwracają uwagę na to, że żelfix zawiera konserwanty. Kuchenni tradycjonaliści czasem też podnoszą argument, że żelfix zmienia smak przetworów.

Rodzaje żelfixu

W sklepach dostępne są dwa rodzaje żelfixu: 2:1 i 3:1.

Na czym polega różnica? Chodzi o proporcje między owocami a cukrem żelującym.

W przypadku żelfixu 2:1 na 2 kg owoców dodajemy 1 kg żelfixu, czyli na 1 kg owoców dodajemy 0,5 kg żelfixu.

Jeśli chodzi o żelfix 3:1 na 3 kg owoców dodajemy 1 kg żelfixu, czyli na 1 kg owoców dodajemy 0,33 kg (330 g) żelfixu.

Teraz tylko trzeba wybrać który przepis na dżem wiśniowy wybierzemy.

Jak zrobić dżem wiśniowy bez żelfixu [PRZEPIS]

Składniki, których potrzebujesz

Wyposażenie kuchenne do zrobienia dżemu wiśniowego

Przygotowanie dżemu z wiśni krok po kroku

Jak zrobić dżem wiśniowy z żelfixem [PRZEPIS]

Składniki, których potrzebujesz

Wyposażenie kuchenne do zrobienia dżemu wiśniowego

Przygotowanie dżemu wiśniowego z żelfixem krok po kroku

Co dodać do smaku podczas gotowania dżemu wiśniowego

Powyższe proste przepisy na dżem wiśniowy można rzecz jasna modyfikować. Gdy nabierzemy wprawy w przygotowaniu przetworów, warto poeksperymentować z dodatkowymi składnikami, które mogą dodać naszemu dżemowi wyjątkowego charakteru.

Jednym z najpopularniejszych dodatków do dżemu z wiśni jest wanilia. Podczas gotowania dodajemy miąższ z laski wanilii i samą laskę (usuwamy ją w momencie przekładania dżemu do słoików).

Kolejnym wypróbowanym składnikiem, który podkręci smak dżemu wiśniowego, jest sok z cytryny.

Jeśli przygotowujemy dżem bez żelfixu należy go dodać do owoców zanim odstawimy je, by wiśnie odstały i puściły własne soki. W przypadku wybrania przepisu na dżem z żelfixem sok z cytryny wlewamy do garnka (na patelnię) w którym podgrzewamy masę owocową.

Mniej oczywistym dodatkiem do dżemu z wiśni jest czekolada. Pamiętajmy jednak by wybrać gorzką czekoladę, bo w innym wypadku przetwory mogą być zbyt słodkie nawet dla wielbicieli słodkości.

Na 1 kg wiśni dodajemy pół stugramowej tabliczki czekolady. Robimy to na etapie gotowania. Oczywiście czekolada w momencie jej dodawania do owoców powinna być płynna. Wcześniej trzeba rozpuścić ją w garnuszku postawionym na małym ogniu.

Tak naprawdę w wymyślaniu różnych wariantów smakowych dżemu wiśniowego ogranicza nas tylko gust i wyobraźnia. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre dodatki do domowych przetworów mogą zwiększać liczbę kalorii dżemu, który przecież już i tak zawiera cukier.

Jeśli jednak liczba kalorii nie jest decydująca, pozostaje już tylko wziąć się za gotowanie.