"Ustawa jest na biurku prezydenta, a długopis w ręku". Artyści przeciw Lex Czarnek
Ludzie kultury i artyści postanowili stanąć po stronie uczniów, rodziców i wszystkich skupionych wokół inicjatywy "Wolna Szkoła". W sieci pojawiły się nagrania kierowane do prezydenta Andrzeja Dudy, który jeszcze może zawetować ustawę "Lex Czarnek"
Przypomnijmy, że 9 lutego Sejm przyjął nowelizację ustawy "Prawo oświatowe", która m.in. wzmacnia rolę kuratorów oświaty i jak twierdzi Czarnek, przywraca rodzicom decyzyjność w sprawie zajęć dodatkowych ich dzieci. Pedagodzy podkreślają, że do tej pory rodzice i tak podejmowali decyzje o tym, czy ich dzieci będą uczęszczać na dodatkowe zajęcia.
Dopatrują się więc w "Lex Czarnek" sposobu na zablokowanie wszelkich zajęć antydyskryminacyjnych, które kiedyś odbywały się w szkołach. Również organizatorzy i organizatorki kampanii "Wolna szkoła" uważają, że ustawa zawiera szkodliwe dla szkół i uczniów zmiany w prawie oświatowym.
Czytaj także: Lex Czarnek uchwalone i co dalej? "Organizacje jak Ordo Iuris właśnie dostały zielone światło"
"Nowelizacja prawa oświatowego, która trafiła na biurko Prezydenta RP, ogranicza prawa rodziców do realizowania programu wychowawczo – profilaktycznego w szkole. Daje także kuratorowi możliwość zwolnienia ze szkoły dyrektora, który byłby wobec kuratora nieposłuszny. Przypomnijmy, że wymiana osób na stanowiskach kuratorskich, była pierwszą decyzją minister Anny Zalewskiej" – czytamy w komunikacie."Wolna szkoła" nie ustaje w działaniach i 18 lutego rozpoczęła kolejną akcję. Do "Kultury dla edukacji" dołączyli ludzie kultury i artyści: Mariusz Szczygieł, Andrzej Chyra, Michał Rusinek, Jerzy Radziwiłłowicz, Sylwia Chutnik, Jan Peszek, Grażyna Wolszczak i Mateusz Pacewicz.
A artyści umieszczają w mediach społecznościowych swoje apele. – Panie prezydencie, proszę zawetować ustawę "Lex Czarnek". Nie chcę szkoły urzędników, tylko szkołę nauczyciel, uczniów i rodziców. W tym roku mój syn idzie pierwszy raz do szkoły. Chciałbym, żeby trafił do szkoły wrażliwej na kulturę, otwartej na świat i jego różnorodność, dającej szacunek i ciepło. A przede wszystkim takiej, do której będzie chciało mu się chodzić – mówi Andrzej Chyra.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut