Amerykanie już wiedzą jaka będzie wiosna. Oto najnowsza długoterminowa prognoza pogody

Michał Koprowski
Do kalendarzowej i astronomicznej wiosny został niecały miesiąc. Pogoda, póki co nas nie rozpieszcza, ale czego możemy się spodziewać przez najbliższe miesiące? Amerykańscy meteorolodzy mają już wstępną prognozę pogody na wiosnę. W Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji już w maju pojawią się upały, co według Tylera Roysa z AccuWeather "o tej porze roku jest rzadkością".
Długoterminowa prognoza pogody. Amerykanie wskazali jaka będzie wiosna 2022 Fot. Piotr Molecki / East News
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google



Przeczytaj także: Nadciąga kolejny niebezpieczny niż. Bibi przyniesie silny wiatr i sztormową pogodę

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypadający jak zawsze na 21 marca, w tym roku nie pokryje się z astronomicznym, który przypadnie na 20 marca. Niestety, pomimo zmian w kalendarzu pogoda nie ulegnie diametralnym zmianom względem tego, co widzieliśmy zimą. Choć w niektórych krajach, jak chociażby w Polsce, pogoda przypomina już coś na kształt wczesnej wiosny.


Na północy Europy wiosna zapowiada się dość wilgotno. Meteorolog Tyler Roys z AccuWeather zapowiada, że na obszarze od Irlandii Północnej po Szkocję i niektóre kraje nad Morzem Bałtyckim opady będą intensywniejsze, niż zazwyczaj.

Na południu naszego kontynentu powoli kończąca się zima była jedną z najbardziej suchych w historii. W Hiszpanii i Portugalii susza może przyczynić się do wzrostu temperatury powietrza. Słupki rtęci mają wskazać tam od 3 do 5 stopni więcej, niż zwykle. Ponadto w Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji synoptycy przewidują wczesne upały. W maju temperatura ma sięgać tam nawet 37 stopni.

Zobacz również: Ujawniono, jaka pogoda będzie do końca lutego. Nowa prognoza Tomasza Wasilewskiego

W Polsce gwałtowne zjawiska pogodowe


Środkowa część Europy nie doświadczy przedłużających się suchych lub mokrych okresów. Od północy Francji przez Polskę, po Bałkany, opady mają być nieco intensywniejsze.

W kwestii temperatury synoptycy wskazują, że będzie naprawdę różnie. Termometry mają wykazywać zdecydowany trend wzrostowy w stosunku do poprzednich lat. Natomiast nie powinno dojść do stabilizacji temperatury powyżej średniej przez kilka tygodni, ponieważ będą się zdarzały także chłodniejsze okresy.

Może Cię zainteresować: Toi toi zablokował pas ruchu w centrum Warszawy. Toaletę przywiała wichura

W marcu słupki rtęci za dnia będą wskazywały od 3 do nawet 12 stopni Celsjusza. Szczególnie pod koniec miesiąca możemy spodziewać się bardziej ciepłych i słonecznych dni. Z kolei w kwietniu będzie już znacznie cieplej, niż w marcu. W tym miesiącu temperatura będzie wahała się od 9 do 16 stopni. W kwietniu niestety możliwe będą także sporadyczne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem.

Zwłaszcza w kwietniu i maju przewidywanych jest więcej gwałtownych zjawisk pogodowych. Na obszarze od Francji do Polski mogą występować silne burze z silnym wiatrem. Powinniśmy brać pod uwagę również ewentualne występowanie powodzi błyskawicznych.



Czytaj także: Jest spadek zakażeń, choć zgonów wciąż wiele. Nowy bilans COVID-19

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut