Niezbędnik kierowcy z polisą lub bez. Te rzeczy powinny się znaleźć obowiązkowo w twoim bagażniku
Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko samochodowe nowinki technologiczne rozwijane przez producentów przemysłu motoryzacyjnego. To także zewnętrzne akcesoria, które każdy kierowca powinien mieć na wyposażeniu swojego auta. Czyli wozić w bagażniku, aby móc z nich skorzystać na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Z jakich rzeczy składa się obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce? I czy można je ubezpieczyć?
Ubezpieczenie rzeczy w bagażniku samochodowym
Zawartość bagażnika może podlegać ubezpieczeniu z tytuły polisy AC, gdy ta obejmuje samochód kompleksową ochroną, czyli wraz z przedmiotami znajdującymi się w jego wnętrzu. Bagażnik jako przestrzeń wydzielona wewnątrz auta na przechowywanie rzeczy kierowcy spełnia zatem to kryterium. Niekiedy jednak konieczne może być dokupienie dodatku do AC, by objąć jego zawartość ochroną w razie zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży.
Wszystko oczywiście zależy od zakresu ochrony, jaką oferuje dana polisa autocasco. Przy lekturze dokumentu z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) należy przede wszystkim zorientować się, jak ubezpieczyciel definiuje "bagaż" przewożony w samochodzie, czyli jakie rzeczy i sprzęty pozostawione wewnątrz pojazdu podlegają ochronie ubezpieczeniowej, dając kierowcy prawo do ubiegania się o odszkodowanie za wyrządzone im szkody.
Najczęściej za bagaż znajdujący się wewnątrz samochodu uznaje się walizki, torby, plecaki, teczki wraz zawartością, sprzęty elektroniczne (telefony komórkowe, tablety, laptopy), kosmetyki, wózki, chodziki, odzież, sprzęt sportowy i rekreacyjny. Są to więc rzeczy stricte osobiste, czyli takie, które nie wchodzą w zakres obowiązkowego wyposażenia kierowcy, wyszczególnionego w przepisach polskiego kodeksu drogowego.
Przewożony w samochodzie bagaż może być jednak zdefiniowany przez firmy ubezpieczeniowe negatywnie, a więc tylko jako lista rzeczy nieobjętych ochroną np. gotówka, środki płatnicze, dokumenty. W takim przypadku wszystko, co nie jest wymienione w OWU, a znajduje się w bagażniku samochodowym właściciela pojazdu, jest objęte polisą ubezpieczeniową na wypadek zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży.
Obowiązkowe wyposażenie bagażnika samochodowego
Odpowiadając na pytanie, co powinno się znaleźć obowiązkowo w bagażniku samochodu, trzeba zacząć od tego, jak rozumieć słowo "obowiązkowo". Przepisy drogowe i sankcje karne za ich nieprzestrzeganie to oczywiście kluczowa interpretacja, ale można też rozszerzyć znaczenie tego wyrazu o personalne podejście do bezpieczeństwa. Czyli w co warto się zaopatrzyć, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych na jezdni.
Przepisy prawa o ruchu drogowym w Polsce nakładają na kierowców obowiązek wyposażenia samochodu (jeśli chodzi o rzeczy, które da się fizycznie zmieścić i przewozić w bagażniku) w sprawną gaśnicę, która posiada ważną homologację, oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. I na tym koniec. W innych krajach europejskich regulacje są surowsze, przez co zestaw obowiązkowy musi składać się z jeszcze innych elementów.
Według przepisów o ruchu drogowym w Polsce gaśnica samochodowa stanowi jeden z elementów obowiązkowego wyposażenia auta•sergeimelnikov / 123rf.com
Są jednak akcesoria, za których brak kierowca nie otrzyma mandatu w razie kontroli drogowej, a mimo to powinno się znaleźć dla nich miejsce w bagażniku, bo realnie przyczyniają się one do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dlatego do "niezbędnika" kierowcy warto dodać takie rzeczy jak apteczka, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, zestaw narzędzi (klucz do kół, podnośnik) i kable rozruchowe.
W apteczce, którą można wykorzystać do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym kierowcom albo pieszym, powinny się znaleźć środki opatrunkowe (bandaże, plastry z opatrunkiem), środek dezynfekujący, nożyczki, chusta trójkątna, koc ratunkowy (termoizolacyjny), maseczka do sztucznego oddychania, leki przeciwbólowe, pęseta, kołnierz usztywniający oraz rękawiczki ochronne (np. winylowe).
W bagażniku samochodowym zdecydowanie warto wozić apteczkę pierwszej pomocy•PxHere / CC0
Zawartość bagażnika to oczywiście nie tylko sprzęt i akcesoria poprawiające bezpieczeństwo w trakcie jazdy czy awarii samochodu na drodze. To również rzeczy osobiste, jakie każdy kierowca wozi z najróżniejszych powodów. Całe wyposażenie można objąć ochroną finansową w razie wypadku lub kradzieży. Ubezpieczenie przedmiotów pozostawionych wewnątrz samochodu zapewniają niektóre pakiety AC oraz dodatki do tej polisy.
Artykuł sponsorowany