Paskowy z programu Rachonia trafi pod lupę KRRiT? Poszło o "nuklearny atak Putina na Ukrainę"
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Skargi do KRRiT na TVP Info za pasek "Nuklearny atak Putina na Ukrainę".
- Fałszywy i siejący niepotrzebną panikę pasek został szybko wychwycony przez widzów i internautów i spotkał się z dużą krytyką.
- "Skrajna dziennikarska nieodpowiedzialność" - skomentował sprawę dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał.
TVP sieje panikę?
To już dziesiąty dzień inwazji na Ukrainę. Władimir Putin spodziewał się błyskawicznego podbicia kraju i zdobycia stolicy - Kijowa. Tymczasem walki trwają już ponad tydzień i choć są coraz bardziej krwawe, to Ukraińcy dzielnie stawiają opór siłom agresora.
Sytuacja za wschodnią granicą bardzo niepokoi Polaków. Dlatego media starają się, żeby informować obywateli, a nie ich straszyć. Czasami jednak zdarzają się potknięcia. Jedno z nich zdaniem członków rady programowej TVP zaliczono podczas ostatniego programu "Jedziemy" Michała Rachonia.
W jego trakcie współpracownicy TVP debatowali na temat agresji Rosji na Ukrainę. W tle pojawiły się zdjęcia z ataku rosyjskiej armii na elektrownię atomową w Zaporożu. Wszystko było obarczone podpisem "Nuklearny atak Putina na Ukrainę".
Wiele osób zwróciło uwagę, że postawa TVP jest "skrajnie nieodpowiedzialna" i sieje niepotrzebną panikę.
Czytaj także: Enerhodar to nie Czarnobyl. Ta elektrownia przetrwa nawet uderzenie rakiety i pasażerskiego samolotu
Oburzenie na działania telewizji publicznej
"Matko, ludzie, błagam, powiedzcie, że to jest fotomontaż i że Jarosław Jakimowicz nie produkuje się w materiale opatrzonym [takim - red.] paskiem" - napisał dziennikarz portalu defence24.pl oraz redaktor naczelny energetyka24.com Jakub Wiech.
Z kolei portal fact- checkingowy demagog.org napisał wprost, że takie wydarzenia nie miały miejsca. "Ponawiamy apel z początku wojny i prosimy wszystkie ogólnopolskie (i mniejsze) media o jak największą dokładność, aby zapobiec rozsiewaniu paniki" - napisał portal na swoim profilu na Twitterze.
Nieodpowiedni pasek TVP skomentował też dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał, który obecnie przebywa w Ukrainie. "Skrajna dziennikarska nieodpowiedzialność" - napisał na Twitterze.
Działania pracowników TVP wzięła pod lupę rada programowa stacji. Trzech członków tego organu złożyło skargę do KRRiT na piątkowy materiał TVP Info. "Zarzucamy nadawcy [...] rozpowszechnianie treści godzących w polską rację stanu oraz [...] niezachowanie zasad wyważenia, rzetelności i kierowania się odpowiedzialnością za słowo" - czytamy w skardze. Członkowie Rady Programowej TVP podkreślają, że informacja zawarta na pasku TVP Info była fake newsem, jednak jest to "najmniejszym problemem".
Pismo do KRRiT
"Łatwo sobie [...] wyobrazić, jakie paniczne reakcje społeczeństwa, powodujące katastrofalne szkody, może wywoływać rozpowszechnianie takich nieprawdziwych a wywołujących przerażenie informacji. Ten skandaliczny incydent, wzbudzający panikę i przerażenie obywateli, nie tylko godzi w polską rację stanu, naruszając tym samym art. 18 ust 1 Ustawy, ale narusza także art. 21 zobowiązujący w ust. 1 do przestrzegania zasady wyważenia oraz w ust. 2 do 'kierowania się odpowiedzialnością za słowo' w realizowaniu misji mediów publicznych i 'rzetelnego ukazywania całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą'. W obecnej trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Polska, nie może być miejsca na taką nieodpowiedzialność i brak profesjonalizmu w programach telewizji publicznej" – czytamy w piśmie skierowanym do KRRiT, pod którym podpisali się Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Daszczyński oraz Krzysztof Luft.