Sejm przyjął ustawę o pomocy uchodźcom. PiS przegrało ws. zapisu o bezkarności!

Anna Świerczek
12 marca 2022, 12:10 • 1 minuta czytania
Sejm przyjął ustawę dotyczącą pomocy dla obywateli Ukrainy. Co istotne, posłowie poparli poprawkę, która wykreśla zapis o tzw. bezkarności urzędników i przedsiębiorców. Za wykreśleniem kontrowersyjnego przepisu zagłosowało 228 posłów, przeciw było 227. Jeden poseł wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Sejm przyjął poprawkę, która wykreśla przepisy o tzw. bezkarności urzędników i przedsiębiorców. Fot. Piotr Molecki/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Sejm głosował w sobotę nad poprawkami Senatu do ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jedna z senackich poprawek wykreślała z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.

Ostatecznie Sejm przyjął poprawkę Senatu. Za wykreśleniem kontrowersyjnego przepisu głosowało 228 posłów, przeciw 227, wstrzymała się jedna osoba.

"Jest! Opozycja wygrywa kluczowe głosowanie! #BezkarnośćPlus wyrzucona z ustawy pomocowej! 3 osoby w klubie PiS przekonaliśmy, że nie warto wspierać bezkarności władzy" – skomentował na Twitterze szef klubu KO Borys Budka. Za wykreśleniem tzw. bezkarności urzędniczej zagłosowało troje posłów PiS: Teresa Hałas, Anna Maria Siarkowska oraz Sławomir Zawiślak

"Jeden głos zadecydował, ze Sejm przyjął poprawkę Senatu i wyrzucił ostatecznie z ustawy zapisy o bezkarności urzędników PiS. Wszystkim głosującym za posłom serdecznie gratuluje. Dobra robota" – wskazał z kolei Sławomir Nitras.

Przypomnijmy, że zapis o bezkarności urzędniczej, określany powszechnie jako "bezkarność plus", zakładał, że pracownicy administracji mieliby nie odpowiadać ani za przekroczenie uprawnień, ani za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Dotyczyć to miało sytuacji, gdy sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską.

W przypadku przedsiębiorców dotyczyłoby to niegospodarności w okresie wojny, ale również czasu obowiązywania w Polsce m.in. stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Specustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Czytaj także: Nauka polskiego przez wolontariuszy może pogłębić barierę językową. Oto projekt nauki dla Ukraińców

Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Po senackiej poprawce ma to się odbywać na podstawie wniosków o takie świadczenie.

Dodajmy, że początkowo, zgodnie ze specustawą, pobyt ukraińskich uchodźców w Polsce miał być uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Senat wniósł jednak poprawkę, w wyniku której pobyt ma być uznawany za legalny bezterminowo.

Czytaj także: https://natemat.pl/400929,sondaz-united-surveys-3-4-polakow-chce-przyjac-uchodzcow-z-ukrainy