Dramat rodziny uchodźców. 12-letnia dziewczynka musi wrócić z Polski do Ukrainy

Anna Świerczek
15 marca 2022, 13:49 • 1 minuta czytania
Babcia przyjechała do Polski z 12-letnią wnuczką, by schronić się przed wojną. Niestety kobieta zmarła po kilku dniach z przyczyn naturalnych i tym samym dziewczynka została w naszym kraju bez opieki. Wolą rodziny było zabranie zarówno dziewczynki, jak i urny z prochami jej zmarłej babci do Ukrainy.
Na terenie powiatu ostrowieckiego zmarła obywatelka Ukrainy, która przyjechała do Polski wraz z wnuczką. Fot. Paweł Relikowski/Polska Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Jak podaje kielecka "Gazeta Wyborcza", kobieta, która przyjechała razem z 12-letnią wnuczką do Polski, znalazła schronienie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niestety po kilku dniach zmarła z przyczyn naturalnych, a dziewczynka pozostała w obcym kraju sama.

– To wielki dramat. Oczywiście zaoferowaliśmy pomoc, zaopiekowaliśmy się dziewczynką – zrelacjonowała gazecie starosta ostrowiecka Marzena Dębniak.

Na początku zakładano, że babcia spocznie w Ostrowcu, a ceremonia odbędzie się na koszt miasta. – Rozważano nawet spopielenie zwłok, dzięki czemu po zakończeniu wojny rodzina mogłaby zawieźć urnę na Ukrainę – mówiła starosta Dębniak. Tak się jednak nie stało.

Z informacji Onetu wynika, że wolą rodziny było zabranie zarówno dziewczynki, jak i urny z prochami jej zmarłej babci do Ukrainy. Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechała już mama dziewczynki, która zajmuje się formalnościami.

Czytaj także: Niedzielski rozwiewa wątpliwości ws. pacjentów z Ukrainy. "To propaganda sprzymierzeńców Rosji"

Wspomnijmy, że do Polski trafiło już ponad 1,8 mln osób uciekających przed wojną. Marzena Dębniak podkreśliła, że na obecną chwilę niemożliwe jest policzenie, ilu uchodźców znalazło schronienie w poszczególnych powiatach i miastach.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.

Czytaj także: Nawoływał do nienawiści wobec uchodźców. 39-latek z Chełma może trafić do więzienia

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotne. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.

Jak informowaliśmy w naTemat, uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Czytaj także: https://natemat.pl/401477,specustawa-o-pomocy-uchodzcom-podpisana-co-gwarantuje