Kim jest premier Ukrainy Denys Szmyhal? Jego kariera rozwinęła się po wyborze Wolodymyra Zełenskiego

Diana Wawrzusiszyn
16 marca 2022, 13:47 • 1 minuta czytania
Jego przemówienie po polsku przykuło uwagę tysięcy Polaków. Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas konferencji Trójkąta Lubelskiego zwrócił się w naszym języku. – Bracia, cały świat zobaczył, że jesteście prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy – powiedział. Kim jest szef ukraińskiego rządu?
Denys Szmyhal premier Ukrainy. Fot. Instagram/ @denys_shmyhal_premier

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


– Chcę zwrócić się do naszego bratniego narodu polskiego. Powiem to w waszym języku. Robię to od serca – powiedział Denys Szmyhal. Jak dodał premier Ukrainy, cały świat zobaczył, że Polska jest prawdziwym przyjacielem Kijowa. 

– Gościnnie przyjmujecie Ukraińców, których bronicie przed wojną. Dajecie pomoc humanitarną dla naszych miast. Walczycie o nas na arenie międzynarodowej. Pomagacie słowem i czynami – wymienił.

Denys Szmyhal - kim jest?

Denys Szmyhal urodził się 15 października 1975 we Lwowie. W 1997 roku ukończył studia z zakresu zarządzania produkcją na Politechnice Lwowskiej. Sześć lat później uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1995 roku, pracując w różnych przedsiębiorstwach we Lwowie. W 2009 roku wszedł do lokalnej polityki, obejmując stanowisko urzędnicze w Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Pięć lat później został zastępcą dyrektora departamentu głównego do spraw przychodów w obwodzie lwowskim. Rok później został zatrudniony w sieci handlowej Lwiwchołod jako  wiceprezes i dyrektor generalny. 

Kariera polityczna

Jego kariera rozwinęła się tuż po wyborze Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy. W sierpniu 2019 roku objął stanowisko przewodniczącego Iwanofrankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej, a rok później, 4 lutego został wicepremierem oraz ministrem rozwoju społeczności lokalnych w rządzie Ołeksija Honczaruka. Miesiąc później, Rada Najwyższa powołała go na nowego premiera Ukrainy. 

W ramach powierzonych mu zadań odpowiadał przede wszystkim za wprowadzanie reform decentralizujących państwo. Szmyhal jest postrzegany jako technokrata, skuteczny menedżer i urzędnik państwowy. Nie ma zaplecza politycznego, co sprawia, że ​​jest całkowicie zależny od prezydenta i jego otoczenia.

Czytaj także: Najwierniejszy przyjaciel Putina. Kim jest magnat medialny i milioner Jurij Kowalczuk?

Jak przyznaje, za główny problem państwa uważa korupcję, na początku kadencji walkę z nią uznał za jedno z głównych zadań swojej działalności publicznej. Jednak widmo wojny z Rosją całkowicie zmieniło jego pomysł na swoją kadencję jako premier. Zanim wybuchła wojna uważał, że przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na wschodzie kraju powinno opierać się na próbach rozwiązania konfliktu środkami dyplomatycznymi (w tym przede wszystkim poprzez wsparcie partnerów zachodnich). Od 24 lutego razem z Wołodymyrem Zełenskim i innymi politykami z rządu, zabiega i uwagę i pomoc Zachodu.

Niektórzy dziennikarze i komentatorzy życia publicznego uważają go za pozbawionego charyzmy czy osobowości politycznej. Uważany jest za osobę ugodową, której naturą jest poszukiwanie kompromisu.

Kontrowersje wokół Szmyhala

Denys Szmyhal może też pochwalić się pracą na kierowniczych stanowiskach w biznesie. Jednak to doświadczenie okazał się problematyczne. Po objęciu funkcji w administracji państwowej, Szmyhal wymieniany był jako "człowiek Achmetowa".

DTEK Zakhidenerho i elektrociepłownia Bursztyn, w której Szmyhal pracował jako wiceprezes i dyrektor, są częścią grupy SCM należącej do oligarchy Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka na Ukrainie. Szmyhal twierdził, że objął te stanowiska w wyniku otwartej procedury kwalifikacyjnej.

Szmyhal podkreśla, że zna Achmetowa tylko z telewizji. "Rinata Achmetowa widziałem tak samo jak wy, w telewizji, nigdy w życiu nie miałem sposobności z nim rozmawiać" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Hałyckyj Korespondent". W elektrowni Achmetowa zarobił ok. 3,5 mln hrywien (ponad 500 tys. zł). 

Denys Szmyhal - życie prywatne

Denys Szmyhal ożenił się Kateryną Szmyhal. Jego żona Kateryna jest dawną współwłaścicielką lwowskiej "Piekarni Kamyanetsky" i lokalnej wypożyczalni rowerów NextBike. Denys i Kateryna są rodzicami dwóch córek. Polityk biegle mówi po polsku i angielsku.