Ważna decyzja Trzaskowskiego. Chodzi o kolejny budynek, który chcieli przejąć Rosjanie
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
- Rosja nie dostanie budynku, w którym jest ambasada Ukrainy. Taką decyzję podjęły władze Warszawy.
- Chodzi o wniosek z lat pięćdziesiątych o przyznanie nieruchomości przy al. Szucha 7 w Warszawie.
- Rosjanie mają 14 dni na to, aby odwołać się od decyzji Rafała Trzaskowskiego.
"Rosja nie przejmie budynku, w którym siedzibę ma ambasada Ukrainy. Od 1948 roku czekał na rozpatrzenie wniosek ZSRR o przyznanie nieruchomości przy al. Szucha 7 w Warszawie. Prezydent stolicy odmówił Rosji ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do tej posesji" - dowiedział się dziennikarz stacji.
"Zdaniem Prezydenta m. st. Warszawy podejmowane przez Federację Rosyjską działania wojenne stanowią przejaw braku woli po stronie Federacji Rosyjskiej stabilizacji relacji międzypaństwowych pomiędzy wnioskodawcą a Ukrainą i braku woli dążenia przez wnioskodawcę do poszukiwania rozwiązań zaistniałego stanu rzeczy na drodze pokojowej, przy wzajemnym poszanowaniu przysługujących obu Państwom praw" - napisał w uzasadnieniu swoje decyzji prezydent Rafał Trzaskowski, którą cytuje rozgłośnia.
Po południu sam Trzaskowski poinformował o sprawie. "Wydałem odmowną decyzję dekretową ws. budynku przy al. Szucha 7. Roszczenia do niego zgłaszała Federacja Rosyjska. Od 1990 r. w budynku mieści się Ambasada Ukrainy. Teraz placówka naszych ukraińskich przyjaciół jest już bezpieczna" - napisał na Twitterze.
Rosjanie mogą się odwołać od decyzji Trzaskowskiego
Federacja Rosyjska ma 14 dni na wniesienie do Wojewody Mazowieckiego odwołania od decyzji władz Warszawy.
Przypomnijmy, że na początku marca Rafał Trzaskowski zdecydował, że przeznaczył osiedle przy ulicy Sobieskiego 100 na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ten budynek też chcieli mieć Rosjanie.
"Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik" – napisał wówczas na Twitterze włodarz stolicy.
Warto przeczytać: Ostra riposta Kliczki na słowa dziennikarza, to był czysty nokaut. "G***o prawda!"
"Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" – dodał.
Jak wyjaśnił, urzędnikom miejskim dzięki stanowczej reakcji władz Warszawy udało się zabezpieczyć aż 100 lokali mieszkalnych, które posłużą za bezpieczne schronienie dla ukraińskich rodzin.
Już dwa miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę
Pierwszy wyrok w sprawie "Szpiegowa" zapadł jeszcze w 2016 roku. Rosja została zobowiązana także do zapłaty 7 milionów złotych należności wraz z odsetkami. "Gazeta Wyborcza" informowała wtedy, że w najbliższych dniach strona rosyjska otrzyma odpowiednie dokumenty oraz klauzule dyplomatyczne.
Czytaj też: Rosja grozi kolejnemu państwu. "Scenariusz ukraiński" za ewentualne dołączenie do NATO
Dodajmy, że już ponad dwa miliony uchodźców przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Bardzo wielu z nich trafiło właśnie do stolicy naszego kraju. Warszawa robi, co może, aby im pomóc.
Na początku tygodnia prezydent stolicy informował, że właśnie został otwarty warszawski punkt pośrednictwa pracy dla obywateli Ukrainy. "Poszukujący pracy uchodźcy mogą tam zarejestrować się i skorzystać z pomocy tłumacza w języku ukraińskim" - przekazał Trzaskowski.
Czytaj także: https://natemat.pl/402285,szef-msz-turcji-ukraina-poprosila-o-pomoc-w-porozumieniu-z-rosja