To była najdroższa licytacja w Polsce. Cena obrazu Rubensa nie mieści się w głowie

redakcja naTemat
18 marca 2022, 13:02 • 1 minuta czytania
Na tę licytację koneserzy sztuki długo czekali. W czwartek w Warszawie pod młotek trafił obraz pędzla słynnego flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa. Kwota zlicytowanego "Portretu damy" przyprawia o zawrót głowy.
"Portret damy" Petera Paula Rubensa zlicytowano za 14,4 mln złotych. Fot. materiał prasowy / "Portret damy" Petera Paula Rubensa

Najdroższa licytacja w Polsce

Takiego wydarzenia polski rynek sztuki jeszcze nie zaznał. W czwartek 17 marca podczas aukcji "Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w domu aukcyjnym DESA Unicum odbyła się licytacja "Portretu damy" Petera Paula Rubensa. Obraz został sprzedany za 14,4 mln złotych.

Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, "Portret damy" pochodzi z lat 1620-1625 i przez blisko trzy stulecia uważano, że przedstawia pierwszą żonę Rubensa, Isabellę Brant. Obecnie wielu ekspertów skłania się do teorii, że kobieta ukazana na obrazie to członkini pochodzącej z Antwerpii rodziny żydowskich jubilerów Duarte.

Obraz mogący pochwalić się wyjątkowo kompletną proweniencją należał do kolekcji znakomitych brytyjskich i francuskich marszandów, europejskich arystokratów i magnatów. Po II wojnie światowej na kilkadziesiąt lat trafił do egipskiej rodziny królewskiej, która w 1952 roku na stałe osiadła w Paryżu. Po raz ostatni był pokazywany publicznie na wystawie w Brukseli w 1965 roku.

– Długo pracowaliśmy nad tym, aby ten obraz trafił na naszą aukcję. Sprzedaż dzieła tej klasy i wartości na aukcji w Polsce to wydarzenie o niebywałym znaczeniu, świadczące o rosnącej roli naszego rynku sztuki, który dogania dojrzałe rynki zachodnie – stwierdził Prezes DESA S.A., Juliusz Windorbski.

Przypomnijmy, że dzieło Rubensa można było oglądać w stołecznej siedzibie DESA Unicum od 18 lutego. Była to pierwsza publiczna wystawa obrazu od 57 lat. Przed licytacją portret autorstwa mistrza baroku obejrzało w warszawskim domu aukcyjnym ponad 3 tys. osób.

Warto dodać, że poprzednim rekordem domu aukcyjnego DESA Uniceum było zlicytowanie "Dwóch mężatek" Andrzeja Wróblewskiego. 30 listopada 2021 roku obraz ten udało się sprzedać za 13,44 mln złotych.

Kim był Peter Paul Rubens?

Peter Paul Rubens urodził się w drugiej połowie XVI wieku w mieście Siegen. Swój warsztat zawdzięczał pracy w pracowniach Adama van Noorta, Otto van Veena i Tobiasa Verhaechta. W 1598 roku otrzymał tytuł mistrzowski gildii św. Łukasza, który pozwolił mu na służbę na dworze książąt Gonzagów w Mantui. Później podróżował po innych dworach książęcych i królewskich, tworząc malowidła m.in. dla francuskiego króla Ludwika XIII.

W ciągu całej swojej kariery artystycznej Rubens wykonał około 2000 obrazów. Do dziś artysta kojarzony jest ze zwrotem "rubensowskie kształty", który odnosi się do okrągłych, kobiecych proporcji. Barokowy malarz słynął z ukazywania na swoim płótnie sylwetek półnagich lub nagich postaci kobiet z fałdkami na ciele.

Czytaj także: https://natemat.pl/383673,kim-jest-jan-vermeer