Premier Holandii popsuł show Morawieckiego. UE nie zapomniała o praworządności

Alan Wysocki
21 marca 2022, 18:55 • 1 minuta czytania
Mateusz Morawiecki odbył spotkanie z premierem Holandii Markiem Rutte. Sojusznicy rozmawiali o sankcjach na Rosję oraz wsparciu dla Ukrainy. W trakcie konferencji prasowej holenderski polityk wspomniał jednak także o kwestii naruszania zasad praworządności w Polsce.
Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Marka Rutte. "Putin musi poznać prawdę" Fot. Tomasz Jastrzębowski / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Mark Rutte przypomniał Mateuszowi Morawieckiemu o zasadach praworządności

– Jesteśmy przyjaciółmi, więc nie baliśmy się też trudniejszych tematów, jak kwestia praworządności – powiedział podczas konferencji prasowej Mark Rutte.

Co ciekawe, Mateusz Morawiecki nie poinformował, że wśród omawianych tematów znalazła się kwestia praworządności. To właśnie naruszanie zasad demokracji uniemożliwia nam skorzystanie ze środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Nie jest to jedyna sprawa, która dzieli sojuszników. Polsce nie udało się przekonać Holandii do poparcia przyśpieszenia skomplikowanej procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego w skład Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki: Władimir Putin musi poznać prawdę

– Sytuacja jest trudna. Mamy do czynienia z uchodźcami, którzy reprezentują część rodzin. Mężczyźni zostali walczyć, a kobiety, dzieci i seniorzy są w Polsce. Wszystkie nasze instytucje publiczne zostały uruchomione – powiedział Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: "Wspólnota politycznych imbecyli". Miedwiediew zaatakował Polskę w propagandowym wpisie

Jak dodał premier, konieczne jest zunifikowane podejście całej wspólnoty do sankcji nakładanych na Rosję. – Wszystkie państwa są na tej samej fali w kwestii pakietów sankcji. Rozmawialiśmy też o zbrodniach wojennych. Władimir Putin musi wiedzieć, że za każdą kolejną zbrodnię, będą szły kolejne sankcje – zaznaczył.

– Obiecujemy Kremlowi, że będziemy wzmacniać nasze stanowisko. Rozmawialiśmy o blokadzie portów europejskich, sankcjach na gaz i ropę – ogłosił.

Jednym z tematów rozmów była dokumentacja zbrodni wojennych, których dopuszcza się Władimir Putin. – Uchodźcy przedstawiają straszliwe dowody okrutnych zbrodni. Mamy do tego zbudowany cały program. Zbrodniarze wojenni muszą wiedzieć, że nic nie zostanie zapomniane – powiedział.

Czytaj także: "Takie obyczaje nastały w tym budynku". Tusk ostro podsumował spotkanie z Morawieckim

Prezes Rady Ministrów zaapelował także o wspólne przekazanie do Kijowa broni defensywnej. Jak pisaliśmy w naTemat, porozumienie w tej sprawie podpisało 13 państw, w tym Niemcy i USA.

– Władimir Putin musi poznać prawdę, która jest mu obca. Tyrania przemija, zło odchodzi w niepamięć, a dobro i niezależność wygrywają. Polska i Holandia ramię w ramię starają się robić wszystko, by Ukraina była wolna od agresji i tyrani – zakończył.

Premier Holandii Mark Rutte: Nie baliśmy się też trudniejszych tematów

– Władimir Putin popełnił ogromny błąd, wprowadzając wojnę do Europy. Wołodymyr Zełenski prowadzi dzielną walkę przeciw zbrodniczym działaniom. Trudno akceptować taką agresję przeciw suwerennemu państwu – powiedział Mark Rutte.

– Jesteśmy gotowi przekuć słowa w czyny i uderzyć, jak najsilniej, w rosyjski reżim, czy to poprzez sankcje, czy dostawy broni dla Ukrainy. Wspólnie będziemy pracować, żeby zrobić więcej w sprawie zamykania portów i sankcję na ropę i gaz – dodał premier Holandii.

Czytaj także: Morawiecki: Albo cenę za bezpieczeństwo zapłacimy na polu walki, albo poprzez unowocześnienie armii

Polityk zaznaczył, że Polska odgrywa szczególną rolę w kryzysie uchodźczym. Podziękował również wolontariuszom, którzy oddolnie, na własną rękę pomagają potrzebującym. Rutte odwiedzi także jeden z punktów recepcyjnych.

– Polska nie będzie sama. Jako partnerzy w UE i NATO, będziemy stać ramie w ramię z Polską. Mamy masę wspólnych projektów – obiecał. Premier Holandii zapewnił również, że jego kraj odegra przypadającą mu rolę. – Zapewnimy przyjęcie uchodźców, a także dostarczymy broni defensywnej dla ochrony Polski i naszych sojuszników – przekazał.

Czytaj także: https://natemat.pl/402609,putin-coraz-bardziej-odizolowany-w-rosji