Sejm przyjął uchwałę w sprawie uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

redakcja naTemat
24 marca 2022, 20:19 • 1 minuta czytania
Sejm przyjął uchwałę ws. uwolnienia bezprawnie zatrzymanych Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, liderów Związku Polaków na Białorusi. Dziś mija rok od aresztowania opozycjonistów przez reżim Aleksandra Łukaszenki.
Wystawa "Uwiezieni za Polskość"w rocznice aresztowania Andżeliki Borys oraz Andrzeja Poczobuta. Fot. Piotr Molecki/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Sejm przyjął uchwałę ws. uwolnienia Borys i Poczobuta

Podczas posiedzenia Sejmu, posłowie przyjęli symboliczną uchwałę w sprawie uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

"Sejm solidaryzuje się z prześladowanymi przez białoruski reżim rodakami, domaga się natychmiastowego ich uwolnienia i poszanowania praw polskiej mniejszości narodowej" - głosi przyjęta w Sejmie przez aklamację uchwał

Wskazano w niej, że 24 marca mija dokładnie rok o zatrzymania opozycjonistów, a Polska nie ustanie w działaniach na rzecz uwolnienia rodaków.

Sejm zaapelował też "do narodów, organizacji i rządów wolnego, demokratycznego świata o międzynarodową reakcję i stanowcze działania na rzecz uwolnienia bezprawnie aresztowanych i powstrzymania działań białoruskiego reżimu ograniczających swobodne wyrażanie poglądów i kultywowanie tożsamości narodowej".

Czytająca treść uchwały Elżbieta Witek zaznaczyła, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani "za polskość i budowanie silnych, braterskich więzi między społeczeństwami Polski i wolnej Białorusi".

Czytaj także: https://natemat.pl/371534,andrzej-poczobut-czy-rzad-moze-zrobic-cos-wiecej-dla-uwolnienia-polakow

Aresztowanie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Andżelika Borys jest związana ze Związkiem Polaków na Białorusi od czasów szkolnych. Po zakończeniu nauki w szkole wyjechała na studia do Polski, ukończyła studia w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Po powrocie na Białoruś pracowała jako nauczycielka klas podstawowych, uczyła języka polskiego. Czynnie angażowała się w działalność opozycyjną na Białorusi. Od 2016 jest przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi (ZPB)

W sierpniu 2020 wystąpiła przed 40 tysiącami protestujących w Grodnie i uczestniczyła w akcjach poparcia organizowanych wówczas przez ZPB. Została zatrzymana w Grodnie za organizację imprezy kulturalnej Grodzieńskie Kaziuki, którą władze uznały za "nielegalną". Potem postawiono jej zarzut działania na rzecz "rehabilitacji nazizmu". Grozi jej za to kara pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Czytaj także: Niepokojące doniesienia ws. Andrzeja Poczobuta. Uznali go za ekstremistę

Andrzej Poczobut jest słynnym dziennikarzem, korespondentem "Gazety Wyborczej" oraz przewodniczącym Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi. W grudniu 2021 roku Poczobutowi został przyznany tytuł Dziennikarza Roku 2021.

Andrzeja Poczobuta zatrzymano dwa dni po aresztowaniu Andżeliki Borys i postawiono mu takie same zarzuty, czyli działania na rzecz "rehabilitacji nazizmu". W ambasadzie RP w Mińsku przekazano, że "począwszy od chwili zatrzymania polskie władze i pracownicy dyplomatyczni stale podejmują działania na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys". Interweniował też bezpośrednio prezydent Polski Andrzej Duda, jednak nic do tej pory nie udało się zrobić w kierunku uwolnienia aktywistów.

Czytaj także: https://natemat.pl/361693,pogorszyl-sie-stan-zdrowia-andzeliki-borys-chciala-wyjechac-do-polski