Szwedzkie służby przestrzegają przez rosyjskimi szpiegami. "Telefony mogą być na podsłuchu"
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo ostrzega, że aż jedna trzecia rosyjskich dyplomatów działających w Szwecji może w istocie być agentami rosyjskich służb: GUR, FSB i SVR.
- W ostatnim czasie Polska, Holandia, Belgia, Czechy i Irlandia wyrzuciły ze swoich krajów rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.
Z informacji przekazanych przez szwedzką publiczną telewizję SVT, która powołała się z kolei na szwedzką policję bezpieczeństwa Säpo, wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat Rosjanie o wiele częściej niż dotychczas próbowali dzięki swoim szpiegom wykradać informacje od Szwedów.
Już w listopadzie zeszłego roku, Säpo przestrzegało w komunikacie, że liczna grupa rosyjskich szpiegów działających w Sztokholmie starała się pozyskać informacje dotyczące osiągnięć naukowych i obronnych Szwedów.
Szwedzi: Co trzeci dyplomata z Rosji może być szpiegiem
Szwedzkie służby szacują, że po rozpoczęciu się inwazji Rosji na Ukrainę zainteresowanie Kremla tajemnicami szwedzkimi wzrosło jeszcze bardziej. Tym bardziej, że ostatnio wiele mówi się także o możliwości wstąpienia przez Szwecję i Finlandię do NATO.
Takiego rozwiązania "nie wyklucza" premier Magdalena Andersson. Popiera je też coraz więcej Szwedów. Media sugerują, że odpowiednie wnioski dotyczące poszerzenia Sojuszu Sztokholm i Helsinki mogą zgłosić podczas szczytu NATO w Madrycie 30 czerwca.
Czytaj także: Niepokojące doniesienia ze Szwecji. Ujawniono, z jaką bronią Rosjanie wlecieli w jej przestrzeń
Tymczasem Säpo uważa, że obecnie aż co trzeci dyplomata z Rosji może być w istocie rosyjskim agentem rosyjskich służb: GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego), FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) lub SWR (Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej) i prowadzić podsłuchy rozmów telefonicznych Szwedów. Dodano, że wśród szpiegów mogą być też inne osoby, które przyleciały do Szwecji do pracy lub w odwiedziny do kogoś.
Czy Szwecja wydali rosyjskich dyplomatów jak inne kraje?
SVT wskazuje, że mało prawdopodobne jest to, by pomimo tych doniesień, rosyjscy dyplomaci zostali wyrzuceni ze Szwecji. Przypomniała z kolei, że kilka innych krajów z Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dwóch tygodni zdecydowało się na takie rozwiązanie.
Czytaj także: Rosyjscy dyplomaci podejrzani o szpiegostwo wyjechali z Polski
W środę 24 marca Polska podjęła decyzję o wyrzuceniu z naszego kraju 45 Rosjan, którzy mieli używać statusu dyplomatycznego do tego, by w istocie prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Moskwy.
Z kolei w piątek 29 marca najpierw Holandia wydaliła 17 agentów rosyjskiego wywiadu działających pod przykrywką dyplomatów, potem Belgia – 21, następnie Czechy – jednego i Irlandia – pozbyła się czterech takich "dyplomatów".