Poznaj tajemnicę wielkanocnych dań według Magdy Gessler. Te trzy przepisy to prawdziwy hit!
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
Z tego tekstu dowiesz się, jak przyrządzić wielkanocną ucztę według przepisów Magdy Gessler:
- barszcz biały według Magdy Gessler
- wielkanocna szynka według Magdy Gessler
- mazurek według Magdy Gessler
W tym roku wielkanocna niedziela przypada 17 kwietnia. Polacy będą celebrować to święto niezmiennie przy wspólnym śniadaniu w gronie najbliższych przy pokarmach, które święcili w Wielką Sobotę.
Wielu rodaków ze względu na sytuację związaną z wojną w Ukrainie otworzyło swoje domy dla sąsiadów zza wschodniej granicy. To doskonała okazja, aby mogli zaznać chwili spokoju, rodzinnej, przyjaznej atmosfery i spróbować tradycyjnych dań, które spożywa się u nas w kraju w Wielkanoc.
Niestety rok 2022 stoi pod znakiem drożyzny. Mówi się, że tegoroczne święta Wielkiej Nocy będą najdroższymi w historii. Z Raportu Koszyk Zakupowy wynika bowiem, że w marcu ceny produktów wzrosły o 4,4 proc. w porównaniu do tego okresu w 2021 roku.
Inflacja zmusza Polki i Polaków do tego, aby oszczędniej i rozsądniej podchodzić do wielkanocnych zakupów. Nie trzeba jednak wiele, aby przy niedzielnym śniadaniu zajadać się pysznościami niczym z kuchni u Magdy Gessler. Te 3 dania wystarczą, aby ucztować w najlepszym stylu i zadowolić podniebienia.
Wielkanocne potrawy według przepisów Magdy Gessler. Zrób je sam
Magda Gessler to niezaprzeczalnie jedna z bardziej barwnych postaci rodzimego show-biznesu. Pełna werwy, charyzmatyczna restauratorka od 12 lat przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, robiąc "Kuchenne rewolucje", które są absolutnym hitem stacji TVN.
Ikona kuchni może pochwalić się także niejednym własnym lokalem, jak np. kultową restauracją "U Fukiera" w stolicy. Wiadomo, jak Gessler przygotowuje dania na Wielkanoc. Oto 3 hitowe przepisy:
Przepis na barszcz biały według Magdy Gessler
Niezbędne składniki:
- 1 litr wywaru mięsnego
- ok. 200 g wędzonych żeberek
- ok. 200 g boczku wędzonego
- biała kiełbasa 4-5 kawałków
- 2 szklanki pszennego zakwasu (pół szklanki mąki, liść laurowy, ziele angielskie)
- 1 szklanka śmietanki 30%
- 5 ząbków czosnku
- 1 cebula
- jajka (4-6 w zależności od gustu)
- 1 duża łyżka chrzanu
- garść majeranku
- sól i pieprz
Przygotowanie:
1. Najpierw przygotuj zakwas pszenny, bo on będzie musiał postać w ciepłym miejscu przez ok. 24h. Ewentualnie możesz dodać gotowy, kupny zakwas do barszczu białego. Do szklanego naczynia daj pół szklanki mąki pszennej typu 2000, liść laurowy, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 rozgniecione ząbki czosnku. Wszystko zalej 2 szklankami przegotowanej wody. Przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce.
2. Do wywaru mięsnego dodaj wędzone żeberko i gotuj na niewielkim ogniu przez godzinę. Potem dodaj zakwas pszenny i resztę rozgniecionych ząbków czosnku. Zostaw dalej na wolnym ogniu na kolejną godzinę. W tym czasie możesz ugotować jajka na twardo.
3. Weź kubek i nalej kilka łyżek ciepłego wywaru. Dodaj następnie kilka łyżek śmietany i mieszaj delikatnie, aby się nie zważyła. Wymieszaj i wlej do zupy. Dodaj łyżkę chrzanu oraz białą kiełbasę i gotuj 10 minut. W tym czasie pokrój w kostkę cebulę i boczek.
4. Na rozgrzaną patelnię daj boczek i cebulę. Podsmaż do uzyskania złotego koloru. W tym czasie wyjmij z zupy kiełbasę białą i pokrój ją w plasterki i z powrotem daj do garnka. Dodaj także podsmażoną zawartość patelni.
5. Na koniec dodaj solidną porcję majeranku. Najlepiej, jak po gotowaniu - przed podaniem, zupa odczeka kilka godzin. Podawaj z przepołowionym jajkiem na twardo i kiełbasą. Doskonale sprawdzi się też tradycyjnie kromka świeżego chleba z masłem.
Przepis na wielkanocną szynkę według Magdy Gessler
Niezbędne składniki:
- szynka wieprzowa ok. 1 kg
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżki musztardy sarepskiej
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka miody płynnego
- 1 łyżka słodkiej papryki
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka soli (ok. 15g)
- 250 ml wrzątku
Przygotowanie:
1. Mięso przemyj, a następnie osusz ręcznikiem papierowym i przełóż do naczynia - miski lub brytfanny. Przygotuj marynatę - do miski dodaj składniki: musztarda, miód, papryka, sól, olej oraz czosnek zgnieciony przez praskę. Wymieszaj całość. Załóż rękawiczki i dokładnie wmasuj przyprawy w szynkę. Kiedy będzie porządnie otulona marynatą, odstaw ją do lodówki na 10-12 godzin.
2. Kiedy upłynie wskazany czas, szynkę wyjmij z lodówki, aby nabrała temperatury pokojowej. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni (nastaw tryb termoobieg). W tym czasie rozgrzej dużą patelnię. Szynkę smaż przez dosłownie minutę z każdej strony. To patent, aby mięso pozostało soczyste. Podsmażoną szynkę przełóż do naczynia, w którym będziesz ją piec przez pół godziny.
3. Po pół godziny wlej do naczynia z szynką w piekarniku pół szklanki wrzącej wody. Temperaturę zmniejsz do 140 stopni. Szynkę piecz jeszcze godzinę - w połowie czasu dodaj resztę wrzątku.
4. Gotową, upieczoną szynkę wyjmij na deskę. Daj jej ostygnąć i odpocząć przed krojeniem ok. godziny. To czas na przygotowanie sosu. Marynatę, która została w naczyniu, gdzie piekło się mięso, przelej do małego garnka. Dorzuć łyżkę masła i gotuj na małym ogniu. Ewentualnie, jeśli sos okaże się za rzadki, dodaj łyżkę mąki dla zagęszczenia. Pokrojoną szynkę podawaj z sosem. Świetnym dodatkiem będzie również chrzan lub ćwikła.
Mazurek różany według przepisu Magdy Gessler
Niezbędne składniki:
- 300g mąki
- 200g masła
- 4 ugotowane żółtka
- 100g cukru
- skórka z cytryny
- sok z cytryny
- szczypta soli
- łyżka lodowatej wody
- słoik konfitury z dzikiej róży
- 200 g cukru
Przygotowanie:
1. Ugotować jajka na twardo i same żółtka przetrzeć przez drobne sito. Następnie dodać mąkę, masło, cukier, a następnie łyżkę lodowatej wody i szczyptę soli. Na samym końcu dodaje się skórkę z cytryny. Ciasto zagnieść energicznymi ruchami i odstawić do lodówki na kilka godzin.
2. Nastawić piekarnik na 180 stopni. Ciasto, które odstało w lodówce wyjąć i rozwałkować. Blachę wysmarować masłem i przełożyć do niej ciasto. Włożyć do piekarnika i piec aż spód mazurka uzyska złotą barwę.
3. Wyjąć i dać mu ostygnąć. Potem posmarować grubo konfiturą z róży. Następnie do przygotowania masy w garnku rozpuścić cukier z sokiem z cytryny i połową szklanki konfitury. Mieszać na wolnym ogniu do uzyskania jednolitej masy. Kiedy wystygnie, wlać ją na mazurka. Zostawić na kilka godzin do zastygnięcia. Na koniec udekoruj według uznania.
Czytaj także: https://natemat.pl/404135,mazurek-kajmakowy-z-czekolada-e-wedel-przepis-na-wielkanocne-ciasto