Wpadka USA. Rzecznik Pentagonu: Popełniłem błąd. Ukraina nie dostała tych samolotów
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Departament obrony USA zaliczył wpadkę. W środę rzecznik Pentagonu John Kirby przyznał się do błędu
- Jak przyznał Kirby, jego wcześniejsze słowa o tym, że "Ukraina otrzymała od innych partnerów samoloty bojowe" okazała się nieprawdziwa
- Źródła Politico uważają, że przekazanie Ukrainie myśliwców stanowiłoby dla Władimira Putina "czerwoną linię"
W środę rzecznik Pentagonu John Kirby przyznał, że podczas briefingu dzień wcześniej nieumyślnie podał błędne informacje o tym, że inni partnerzy mieli przekazać Ukrainie nie tylko części, ale też całe samoloty bojowe.
Stwierdził wówczas, że "Ukraińcy dostali dodatkowe platformy i części, by zwiększyć rozmiar swojej floty samolotów". Po chwili sprecyzował: "W tym przypadku platforma to samolot. Otrzymali dodatkowe samoloty i części".
Wpadka USA. Kirby: Odwołuję swoje słowa
– Wczoraj na briefingu stwierdziłem, że Ukraina otrzymała całe samoloty. Nie użyłem dokładnie słowa "całe", ale odniesiono takie wrażenie (...). Myliłem się, mówiąc w czasie przeszłym, że Ukraińcy otrzymali całe myśliwce z innego kraju. Nie otrzymali ich. Żałuję swojego błędu – przyznał w środę Kirby.
Czytaj także: Ukraińcy czekali na tę przesyłkę. Samoloty z USA dostarczyły ciężki sprzęt wojskowy
Rzecznik departamentu obrony USA tłumaczył, że wcześniej sam został wprowadzony w błąd. – Poinformowano mnie, że została złożona oferta przez inne państwo w regionie, aby dostarczyć Ukrainie stałopłaty i została zrealizowana. Tak się jednak nie stało – dodał.
Zaznaczył przy tym, że to, co Kijów w rzeczywistości otrzymał, to części zamienne do samolotów, dzięki czemu "udało im się znacznie powiększyć swoją flotę".
Reakcja Ukrainy na pierwotne oświadczenie Amerykanów
Gdy we wtorek wieczorem pojawiło się pierwotne oświadczenie Pentagonu ws. samolotów bojowych dla Kijowa, Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy szybko zdementowało te doniesienia.
"Ukraina nie otrzymała nowych samolotów od partnerów! Jednak z pomocą rządu USA otrzymaliśmy części zamienne i podzespoły do odbudowy i naprawy floty samolotów w Siłach Zbrojnych, co pozwoli na oddanie do użytku większej ilości sprzętu" – przekazali na Twitterze Ukraińcy.
Portal Politico wskazywał, że według jego źródeł wśród amerykańskich i europejskich urzędników, przekazanie Ukrainie samolotów bojowych mogłoby w rozumowaniu Władimira Putina oznaczać przekroczenie "czerwonej linii".
"Nasi rozmówcy zdają się mieć informacje – być może nawet twarde informacje wywiadowcze – że ukraińskie myśliwce to krok za daleko dla Putina. Ostatnia rzecz, jaką chciałby widzieć, to więcej myśliwców startujących z lotnisk" – donosiło Politico.