Roman Abramowicz sprzedaje swoją perłę w koronie, to koniec epoki. I kara za wywołaną wojnę
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google Chelsea Londyn nie upadnie i uniknie degradacji z Premier League, która groziła jej w razie braku zmian właścicielskich. Roman Abramowicz, rosyjski oligarcha i przyjaciel Władimira Putina, po wybuchu wojny w Ukrainie stał się persona non grata na Wyspach, a jego majątek został zamrożony przez Brytyjczyków. W przypadku The Blues, najlepszej klubowej drużyny na Starym Kontynencie w 2021 roku, rząd w Londynie zrobił wyjątek, ale zażądał sprzedaży klubu.
Jak przekazały w specjalnym komunikacie władze Chelsea Londyn, nowymi właścicielami zostaną Amerykanie Todd Boehly i Mark Walter, fundusz Clearlake Capital oraz miliarder ze Szwajcarii Hansjörg Wyss. Biznesmeni zapłacą za sto procent akcji klubu 2,5 miliarda funtów, a Roman Abramowicz potwierdził już, że te środki zostaną przekazane na cele charytatywne. Pieniędzy i tak nie zobaczy, bo zostaną od razu zamrożone na koncie w Wielkiej Brytanii i zajęte zgodnie z sankcjami nałożonymi na Rosję przez rząd w Londynie.
Dla The Blues rysuje się ciekawa perspektywa w przyszłości, bo nowi właściciele są zobowiązani by zainwestować 1,75 miliarda funtów w klub oraz stadion Stamford Bridge. Mają utrzymać szkolenie juniorów, drużynę kobiet oraz właściwy poziom inwestycji w pierwszy zespół. A ten może wreszcie odetchnąć, bo jeszcze niedawno wydawało się, że drużyna może zostać rozsprzedana, a zespół zdegradowany z Premier League.
Na zakończenie transakcji Roman Abramowicz i jego ludzie mają czas do końca maja, bo wtedy upływa termin specjalnego rządowego zwolnienia dla Chelsea Londyn. Jeżeli klubu nie uda się sprzedać, stanie się bankrutem i straci licencję na występy w elicie. I w ten sposób zapłaci za lata pompowania rosyjskich pieniędzy, których oligarcha i przyjaciel Władimira Putina nie żałował, by sięgać po kolejne sukcesy. Na szczęście widmo katastrofy się oddaliło.
Kończy się więc epoka Romana Abramowicza w Chelsea Londyn, która rozpoczęła się w 2003 roku. Klub w tym czasie wygrał pięć razy mistrzostwo Anglii, zdobył pięć pucharów Anglii, trzy Puchary Ligi, dwie Tarcze Wspólnoty i dwa razy wygrał Ligę Mistrzów. Do sukcesów w Europie zaliczyć trzeba również dwa triumfy w Lidze Europy, wygraną w klubowych MŚ oraz w Superpucharze Europy. Jak The Blues spiszą się w rękach Amerykanów, którzy kierują już klubem NFL Los Angeles Dodgers? Czas pokaże.