Polska i KE doszły do porozumienia w sprawie KPO. Teraz zostały tylko formalności

redakcja naTemat
13 maja 2022, 15:50 • 1 minuta czytania
Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych ws. Krajowego Planu Odbudowy. Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia ws. "kamieni milowych". Według rzecznika rządu w najbliższych dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO.
Komisja Europejska i Polska doszły do porozumienia ws. KPO. Fot. Agnieszka Torba/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Polska i KE doszły do porozumienia w sprawie KPO

Przez długie miesiące kwestia Krajowego Planu Odbudowy pozostawała nierozstrzygnięta. Komisja Europejska wymagała, aby przyznanie pieniędzy zależało od przestrzegania praworządności w państwach członkowskich. Polska nie spełniała tego warunku, bo rząd ciągle nie rozwiązała sprawy m.in. Izby Dyscyplinarnej SN.

Po 24 lutego, kiedy wybuchała wojna, sytuacja się zmieniła. Europa zdaje sobie sprawę, że Polska potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki, ponieważ przyjęła ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Jednak warunek Izby Dyscyplinarnej ciągle jest podtrzymywany.

Jednak jak przekonuje dziś rzecznik rządu, Polska ma w końcu otrzymać pieniądze, do ustalenia zostały tylko formalności, bo KE i Polska doszły do porozumienia w tej sprawie.

- Zarówno zespół ze strony polskiej, jak i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą KE, doszły do porozumienia w zakresie treści "kamieni milowych". Te zaaprobowane przez obie strony treści "kamieni milowych" zostały właśnie przekazane do dalszej procedury, już takiej finalnej, formalnej akceptacji przez KE - oświadczył Piotr Müller.

Kiedy zostanie przyjęty KPO?

Rzecznik rządu przyznał, że jest to bardzo dobra wiadomość oznaczająca, że "w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO".

- Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej - mówił rzecznik rządu.- W tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok ze strony KE - dodał Müller.

Problemy Polski z KPO

Polski rząd złożył już ponad rok temu dokumenty opisujące sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, aby w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego i przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Dodała, że jest zadowolona z przebiegu rozmów ze stroną polską. Zgodnie z tym co przekazał Piotr Müller, KE i Polska doszły do porozumienia.