Brutalna szczerość rzecznika rządu PiS. Wyjawił, ile może kosztować wkrótce benzyna
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Ceny paliw rosną, a rząd szuka sposobów na walkę z podwyżkami
- Według prognoz ekonomistów za litr benzyny wkrótce zapłacimy 8 złotych
- Tarcza antyinflacyjna, którą wprowadził rząd obowiązuje do końca lipca. W jej ramach rząd wprowadził m.in. czasowe obniżenie podatku VAT na żywność i paliwa
Müller: "Nie sposób złożyć deklarację, że cena paliwa nie przekroczy 8 zł"
Polacy są coraz bardziej niezadowolenie z cen na stacjach paliw, dlatego rząd szuka sposobów, jak temu zapobiec. Jednak nie jest to łatwe, bo na koszty wpływa wiele czynników. Cena baryłki ropy na globalnym rynku sukcesywnie rośnie.
Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Polsat News pytany o prognozy cen paliw powiedział, że cena baryłki ropy jest niestabilna ze względu na wojnę w Ukrainie i takie długofalowe przewidywanie cen benzyny i ropy jest skazane na duży wskaźnik niepewności.
– Nie sposób złożyć deklarację, że cena paliwa nie przekroczy 8 zł. - przekazał. Zaznaczył jednak, że gdyby nie wprowadzona przez rząd PiS tarcza antyinflacyjna, dzisiejsza cena byłaby dużo wyższa niż 8 złotych - ocenił.
Czytaj także: Dlaczego paliwo jest takie drogie? Oto elementy składowe ceny benzyny, diesla i LPG
Dalej potwierdził, że rząd planuje przedłużyć część rozwiązań. - Trwają ostatnie prace na temat zakresu tego przedłużenia, by te ceny ochłodzić. Choć faktycznie w tej chwili inflacja jest rozgrzana i przez najbliższy czas niestety nie zapowiada się na jakieś drastyczne spadki - przyznał.
PiS zamrozi ceny paliw w Polsce?
Piotr Müller poinformował też, że rząd będzie szukał rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen. Zastrzegł, że "nie mówimy o cenach regulowanych, lecz o takich instrumentach polityki fiskalnej, w tym wypadku podatkowej, które pozwalają na to, aby mniejsze daniny publiczne pobierać do budżetu państwa".
- Z jednej strony kosztuje to nas, bo budżet państwa ma mniejsze daniny i przez to część wydatków nie może być realizowana, z drugiej strony, i to jest najważniejszy w tej chwili cel, niwelujemy ten wysoki poziom cen ropy na rynkach światowych - zaznaczył.
Tarcza antyinflacyjna - co jest tańsze?
Tarcza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego 2022 roku, została wprowadzona na sześć miesięcy, do końca lipca tego roku. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy. Dzięki tarczy antyinflacyjnej obniżono ceny paliw silnikowych (akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw).
Czytaj także: https://natemat.pl/386433,profesor-belka-o-wypowiedzi-morawieckiego-ws-tarczy-antyinflacyjnej