Papież podał nazwiska nowych kardynałów. Na liście zabrakło polskich duchownych
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
- Papież Franciszek ogłosił w niedzielę nominacje kardynalskie.
- Do rangi kardynała nie zostanie podniesiony żaden duchowny z Polski.
Papież Franciszek w niedzielę wygłosił modlitwę Regina coeli. Potem zapowiedział przed przybyłymi na plac Świętego Piotra w Watykanie wiernymi, że 27 sierpnia odbędzie się Konsystorz (zgromadzenie zwoływane w celu rozwiązania ważnych spraw), podczas którego nada on godności kardynalskie 21 duchownym z całego świata
Jak się okazuje, na liście nominacji kardynalskich ogłoszonych przez Ojca Świętego nie ma żadnego dostojnika z Polski.
Papieskie nominacje kardynalskie bez Polaków
Nominacje kardynalskie otrzymali natomiast: przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego i jego gubernator biskup Fernando Vergez Alzaga z Hiszpanii, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Lazzaro You Heung z Korei Południowej, nigeryjski biskup Peter Okpaleke, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów arcybiskup Arthur Roche z Wielkiej Brytanii, arcybiskup brazyliskiego Manaus Leonardo Ulrich Steiner czy metropolita Marsylii abp Jean-Marc Aveline.
Kardynałami zostaną także m.in.: arcybiskup Singapuru William Goh Seng, arcybiskup z Timoru Wschodniego Virgilio Do Carmo, biskup Como we Włoszech Oscar Cantoni, biskup amerykańskiego San Diego Robert Walter McElroy czy zaledwie 47-letni prefekt apostolski w Ułan Bator w Mongolii Giorgio Marengo.
Wśród nominowanych na kardynała dostojników pięciu duchownych przekroczyło 80. rok życia, zaś 16 nowych kardynałów będzie elektorami podczas kolejnego konklawe.
Papież apeluje o modlitwę za nowych kardynałów i za pokój
Podczas niedzielnej mszy papież Franciszek zwrócił się do wiernych: "Módlmy się za nowych kardynałów, by potwierdziwszy swe przylgnięcie do Chrystusa, pomagali mi w mojej posłudze biskupa Rzymu dla dobra całego świętego Ludu Bożego".
Ojciec Święty zapowiedział także, że we wtorek 31 maja, odmówi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie różaniec w intencji pokoju łącząc się z sanktuariami w różnych krajach. Prosił wiernych, by oni również modlili się o "dar pokoju, którego wyczekuje cały świat".
Franciszek wobec Ukrainy
Przypomnijmy, że postawa papieża Franciszka wzbudza ostatnio sporo kontrowersji w kontekście Rosji i Ukrainy, bo od wybuchu wojny w Ukrainie duchowny uchyla się przed jednoznacznym potępieniem Rosjan jako agresorów. I choć głowa Kościoła wielokrotnie apelowała o pokój, to w opinii licznych komentatorów tego typu zachowawcza narracja jest niewystarczająca.
Przypomnijmy, że w kontrowersyjnych wypowiedziach dla "Corriere della Sera" papież Franciszek wyraził chęć spotkania z Władimirem Putinem, odmówił podróży do Ukrainy i stwierdził, że NATO mogło sprowokować Rosję do ataku.
Czytaj także: Papież spotka się z Putinem? Franciszek wciąż czeka na odpowiedź prezydenta Rosji
Ponadto w jednym ze swoich wpisów na Twitterze papież przekonywał w kontekście wojny, że "wszyscy jesteśmy winni", co wywołało lawinę krytycznych komentarzy. "Trzeba płakać na grobach. Nie zależy nam już na młodych? Napawa mnie bólem, to co dziś się dzieje. Nie uczymy się. Niech Pan zmiłuje się nad nami, nad każdym z nas. Wszyscy jesteśmy winni!" – stwierdził papież Franciszek.
Czytaj także: https://natemat.pl/415822,nie-zyje-wazny-watykanski-hierarcha-kard-sodano-znana-jest-data-pogrzebu