Homofobiczny akt w Warszawie. Starszy mężczyzna zamazał plakaty z całującymi się parami LGBT+

Diana Wawrzusiszyn
30 maja 2022, 12:13 • 1 minuta czytania
Według raportu ILGA-Europe Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Trudno się dziwić, skoro na ulicach Warszawy dochodzi do takich sytuacji, jak ta. W niedzielę, 29 maja starszy mężczyzna został nagrany podczas zamazywania sprayem plakatów przedstawiających całujące się pary jednopłciowe.
Starszy mężczyzna zamazuje na ulicach Warszawy plakaty z najnowszą okładką VOGUE poświęconą społeczności LGBT+ Fot. Instagram/ nowawarszawa

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Zamazał plakaty z całującymi się parami LGBT+

W niedzielę rano starszy mężczyzna stwierdził, że przeszkadzają mu plakaty przedstawiające całujące się pary jednopłciowe przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie. Postanowił więc je zniszczyć i zamalował czarnym sprayem. Przypadkowo przechodząca tamtędy kobieta nagrała zachowanie mężczyzny i opublikowała je w mediach społecznościowych. Nagranie szybko obiegło sieć i wywołało falę komentarzy na temat szerzącej się w Polsce nietolerancji.

Kobieta w rozmowie z Noizz.pl relacjonuje, że zwróciła się do tego mężczyzny z pytaniem, dlaczego to robi. Jednak ten nic nie odpowiedział i niewzruszony kontynuował swoje "działo". Po całej akcji mężczyzna, jakby nigdy nic, spokojnie się oddalił.

Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE

Plakaty, które zamalował mężczyzna, to okładki czerwcowego wydania polskiej edycji magazynu "Vogue", które przedstawiały całujące się pary LGBT+. Czerwiec uznany jest za Miesiąc Dumy osób LGBTQ, podczas którego w wielu miastach Polski będą organizowane Marsze Równości. 

Czytaj także: "W Polsce homofobia ma się niestety dobrze. Ludzie ukrywają orientację nawet przed najbliższymi"

Jednak Polska od trzech lat uznawana jest za najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej. W najnowszym raporcie ILGA-Europe prezentującym stan równouprawnienia osób LGBT+ w poszczególnych krajach Europy, Polska zajęła 43. miejsce na 49. Gorszy wynik uzyskały m.in. Białoruś, Rosja i Turcja. Wśród krajów Unii Europejskiej już kolejny rok wypadamy najgorzej.

W odpowiedzi na homofobiczny akt w Warszawie

Nagranie z mężczyzną niszczącym plakaty szybko obiegło sieć. Powstała nawet oddolna inicjatywa zorganizowania happeningu w odpowiedzi na homofobiczne zachowanie starszego mężczyzny. Na Facebooku powstało już wydarzenie "A ty całuj mnie — kiss in protest", które będzie miało miejsce 30 maja o 19:00 przy ul. Mokotowskiej 73, gdzie znajdują się zamazane plakaty.

Swój własny happening zorganizowała dziennikarka TVN24 Marta Warchoł, która jakiś czas temu publicznie poinformowała, że jest lesbijką. Dziennikarka i jej partnerka udały się na ul. Mokotowską. Na miejscu zrobiły sobie zdjęcie, jak całują się na tle zniszczonych plakatów.

"To się nie uda. Nie zasprejujecie nas - osób nieheteronormatywnych" – napisała dziennikarka.