Podwodna łąka większa od Manhattanu. Odkryto największą roślinę świata
- Badacze z uniwersytetu w Perth, miasta w zachodnio-południowej Australii, odkryli, że roślina rozrosła się do gigantycznych rozmiarów w ciągu kilku tysięcy lat
- Pnącze jest w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach, zarówno w ciepłych, jak i zimnych temperaturach
- Wielka łąka w Zatoce Rekinów to siedlisko dla wielu gatunków zwierząt morskich, w tym żółwi i delfinów
W ciągu 4500 lat jedno nasiono rozrosło się tak, że zajęłoby 20 000 boisk do rugby. Odkrycia rośliny dokonali naukowcy z University of Western Australia w Perth. Gigantyczna trawa morska zajmuje obszar ok. 180 km2. Dla porównania, powierzchnia Manhattanu wynosi 87 km2.
Zespół badaczy natknął się na roślinę przez przypadek, w Zatoce Rekina, ok. 800 km na północ od Perth. Początkowo przypuszczali, że gigantyczną łąkę tworzy wiele roślin, przebadali więc ok. 18 000 próbek genetycznych pędów.
Czytaj także: Tulipan nazwany imieniem Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza dama podlała kwiat szampanem
"To co odkryliśmy nas zdumiało - to jedna i ta sama roślina!" - powiedziała Jane Edgeloe, główna autorka badania. "To czyni ją największą znaną na Ziemi" - wyjaśniła.
Posidonia australis, ogromne pnącze jest niezwykle wytrzymałe, ponieważ rośnie w miejscach, w których warunki są trudne. Może się rozwijać zarówno w częściach zatoki, gdzie temperatury sięgają 15 st. C., jak i 30 st. C. "Okazuje się, że roślina jest odporna na szeroki zakres temperatur, poziom zasolenia i ekstremalne warunki świetlne, które dla większości roślin byłyby bardzo ciężkie" - wytłumaczyła dr Elizabeth Sinclair, jedna z badaczek.
Roślina, której wstęgi w niektórych miejscach osiągają nawet metr długości, tworzy gęste łąki, co daje siedlisko wielu gatunkom morskim, w tym żółwiom, rekinom, delfinom. Może cię zainteresować: Najbardziej toksyczne rośliny w Polsce. Sprawdź, których z nich unikać
Dla naukowców zagadką jest, jakim cudem pnącze przetrwało tak długo, mimo że nie ma cech płciowych. Zdaniem Sinclair, zachowało chomosmy swoich rodziców, co dało mu wbudowaną różnorodność genetyczną.
Profesor nadzwyczajna Kathryn McMahon z Edith Cowan University w Perth, ekspertka w dziedzinie roślin morskich, powiedziała, że pnącza podobne do chwastu wstęgowego mogą żyć od 2000 do nawet 100 000 lat. "Mają wszechstronny wzorzec wzrostu, który przyczynia się do tak długiego okresu życia. Mogą rosnąć w kierunku bogatych w składniki odżywcze łąk" - powiedziała.
"Wszystkie te cechy oznaczają, że jeśli rośliny we właściwym miejscu mogą przetrwać przez wieki" - dodała.
Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B.
Czytaj także: https://natemat.pl/408586,dzien-ziemi-katastrofa-klimatyczna-apel