Ukraina nie dostanie sprzętu wojskowego. Szwajcarzy tym razem ukrócili plany Duńczyków
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Dania chciała przekazać Ukrainie opancerzone pojazdy typu Piranha III
- Wozy wyprodukowano w Szwajcarii i na ich przekazanie nie zgodził się rząd w Bernie
- Wszystko przez neutralność Szwajcarii – przepis, który obowiązuje również w kwestii dostarczania uzbrojenia innym państwom
Ukraińcy wciąż potrzebują sprzętu wojskowego, który pozwoli im skutecznie bronić się przez rosyjską agresją. Każdy sprzęt jest na wagę złota, bo pod kątem uzbrojenia Ukraina wciąż ustępuje armii Putina. W militarną pomoc chciała włączyć się również Dania.
Dania chciała przekazać pojazdy bojowe. Weto Szwajcarii
Chodzi o 20 wozów bojowych typu Piranha III, które Kopenhaga chciała przekazać Ukrainie. Na chęciach na razie jednak się skończyło, bo do głosu doszła Szwajcaria. Pojazdy, choć należą do Danii, zostały wyprodukowane w Szwajcarii i na ich przekazanie nie zgodził się rząd w Bernie.
Według obowiązujących przepisów Szwajcaria wymaga od państw, które sprzedają lub oddają pochodzącą z tego kraju broń, aby ubiegały się o zgodę na takie działanie. Jak poinformowała stacja SRF, szwajcarski państwowy sekretariat ds. gospodarczych odmówił wydania zgody na dostarczenie wozów bojowych do Ukrainy ze względu na politykę neutralności.
Czytaj także: Scholz obiecuje militarne wsparcie Niemiec dla Ukrainy. "Wyślemy system obrony powietrznej IRIS-T"
Dodajmy, że nie jest to pierwsze szwajcarskie weto od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Pod koniec kwietnia informowaliśmy w naTemat o planach Niemców, którzy chcieli przekazać Ukrainie potężną amunicję do 50 pojazdów Gepard. W tym przypadku na planach również się zakończyło, bo pociski artyleryjskie kalibru 35 mm, które wychodzą z niemieckiej fabryki Rheinmetall, produkowane są na szwajcarskiej ziemi.
Tłumaczenia resortu gospodarki były podobne: niemożliwe jest przekazywanie broni wyprodukowanej na helweckiej ziemi do państw, które zaangażowane są w jakikolwiek konflikt zbrojny. Niedługo potem okazało się jednak, że z pomocą przyszła... Brazylia, która zaoferowała sprzedaż Ukrainie około 300 tys. sztuk amunicji do Gepardów.
Szwajcaria zmieni prawo?
W szwajcarskim parlamencie coraz częściej pojawiają się głosy o zmianach przepisów, które umożliwiłyby przekazywanie broni innym krajom "pod pewnymi warunkami". – Rada Federalna powinna teraz podjąć działania i skorygować swoją praktykę – mówił niedawno Pirmin Bischof, przewodniczący Komisji Polityki Zagranicznej.
Dodatkowym argumentem jest fakt, że nie chodzi o bezpośredni eksport broni, ale o uzbrojenie, które Szwajcaria już wcześniej sprzedała zaprzyjaźnionym krajom. W takim tonie wypowiada się np. liderka Partii Zielonych Liberałów Tiana Moser. – Taka broń zostałaby przekazana krajowi, który broni się przed agresorem – zauważyła.
Decyzja Rady Federalnej co do eksportu broni miałaby charakter precedensowy. Do tej pory Szwajcaria zgodziła się tylko nałożyć sankcje przeciwko Rosji.
Czytaj także: https://natemat.pl/416515,usa-wysle-wyrzutnie-rakietowe-himars-ukrainie-rosja-atakuje-siewierdonieck