Partia Kukiza ma zniknąć ze sceny politycznej. Jest komentarz polityka

Dorota Kuźnik
17 czerwca 2022, 11:14 • 1 minuta czytania
Partia Pawła Kukiza może zostać zdelegalizowana. Ugrupowanie nie wypełniło obowiązków formalnych, które spoczywają na jego przedstawicielach.
Partia Pawła Kukiza może zostać zdelegalizowana Fot. ANDRZEJ IWANCZUK / REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Partia Pawła Kukiza ma zostać zdelegalizowana - poinformowała "Rzeczpospolita". Powodem są braki formalne, a konkretnie brak sprawozdania finansowego za 2021 rok. Partia znalazła się w gronie innych ugrupowań, które funkcjonują głównie "na papierze".

Tymczasem, jak czytamy, zgodnie z ustawą o partiach politycznych "w przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (...) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji", a sąd "po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji".

Formalności nie dla lidera

Gazeta zapytała o stanowisko lidera i założyciela partii Kukiz'15. Dlaczego do sprawozdania nie doszło? Termin najwyraźniej został przeoczony.

Czytaj także: Partia Pawła Kukiza może zostać zdelegalizowana.

– Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" - powiedział dziennikowi Paweł Kukiz i dodał, że do swojej partii nie przykładał większego znaczenia. – Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju – dodał Kukiz w "Rzeczpospolitej".

K'15 zniknie?

O informację, czy ugrupowanie zostanie rozwiązane do czasu wyborów, dziennikarze "Rzeczpospolitej" zapytali Państwową Komisję Wyborczą. Jak się okazuje, ta nie spieszy się z "wyrzucaniem" partii z rejestru.

W ewidencji mają być partie, które nie złożyły sprawozdań za 2019 i 2020 rok. Winę za opóźnienia miała ponieść pandemia i związane z nią przestoje, ale PKW obiecała dziennikarzom gazety, że wnioski do sądu w sprawie partii, które nie zdążyły ze sprawozdaniami, zostaną wystosowane w najbliższych tygodniach.

To ma dotyczyć również ugrupowań, które nie wypełniły stosownych formalności w 2021 roku, a więc partii K'15.

Przyszłość Kukiza poza K'15

O tym, że Paweł Kukiz nie widzi przeszkód w starcie w wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości, pisaliśmy w naTemat już w listopadzie. Deklaracje w tej sprawie padły również ostatnio. Jarosław Kaczyński powiedział, że z Pawłem Kukizem są już "po słowie", co oznacza, że nazwisko byłego lidera zespołu Piersi, prawdopodobnie znajdziemy wśród nazwisk polityków partii rządzącej.

Czytaj także: Zaskakujące wyniki najnowszego sondażu. Pięć ugrupowań w Sejmie i "trudny remis" dla PiS i KO

Prezes PiS powiedział: - Mogę powiedzieć wprost, że są takie ustalenia. (...) - Bardzo lubię Pawła Kukiza, naprawdę. Ale to nie jest tylko polityk, ale też artysta. Świat sztuki lubi czasami zaskakiwać. Choć na razie na współpracę nie narzekam - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Startując w pierwszych wyborach, Paweł Kukiz zapowiadał, że nie chce zakładać partii politycznej, żeby nie wspierać struktur, które, jego zdaniem, należało zmienić. Przełom nasąpił w 2020 roku, kiedy partia jednak powstała. Jak mówił wówczas lider - ruchem społecznym, spontanicznym działaniem, bez struktur nie udało się wprowadzić do Sejmu tylu posłów, aby wymusić zmiany ustrojowe.

Czytaj także: https://natemat.pl/394185,pis-rozegralo-pawla-kukiza-ws-komisji-sledczej