nt_logo

Kukiz grozi odejściem z koalicji rządzącej. Postawił Kaczyńskiemu ultimatum

Alan Wysocki

07 czerwca 2022, 07:22 · 3 minuty czytania
Paweł Kukiz ponownie postawił warunki Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jeśli nie przegłosuje dwóch ustaw, nici z dalszej współpracy. Polityk podkreślił, że prezes PiS ma czas do końca bieżącego roku. – To nie szantaż, to umowa – zapewnił.


Kukiz grozi odejściem z koalicji rządzącej. Postawił Kaczyńskiemu ultimatum

Alan Wysocki
07 czerwca 2022, 07:22 • 1 minuta czytania
Paweł Kukiz ponownie postawił warunki Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jeśli nie przegłosuje dwóch ustaw, nici z dalszej współpracy. Polityk podkreślił, że prezes PiS ma czas do końca bieżącego roku. – To nie szantaż, to umowa – zapewnił.
Kukiz odejdzie z koalicji? Postawił Kaczyńskiemu dwa warunki Fot. Andrzej Iwańczuk / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Paweł Kukiz oczekuje, że Jarosław Kaczyński doprowadzi do przegłosowania ustaw o sędziach pokoju oraz o broni i amunicji
  • Jeśli do końca roku Prawo i Sprawiedliwość nie pochyli się nad projektami, koło Kukiz'15 przestanie ślepo popierać obóz rządzący
  • Kukiz przedstawił swoje ultimatum liderom Zjednoczonej Prawicy jeszcze w maju. Według polityka, nie chodzi o szantaż, a o wywiązanie się z umowy

Kukiz stawia Kaczyńskiemu dwa warunki. Prezes ma czas do końca roku

– Dalsze głosowanie z PiS uzależniam od tego, czy w ciągu najbliższego czasu, czyli maksymalnie do końca tego roku, uchwali sędziów pokoju i zmieni ustawę o broni i amunicji – powiedział na antenie Radia Wnet Paweł Kukiz.

Czytaj także: Dworczyk wypalił, że Kaczyński odejdzie z rządu. "Ten moment już się zbliża"

Jak dodał, to podstawowe warunki, bez których nie wyobraża sobie dalszej współpracy z Jarosławem Kaczyńskim. – Nie będzie wspólnego głosowania mojego koła z Prawem i Sprawiedliwością, z pewnością. To nie szantaż, to umowa – podkreślił.

Przypomnijmy, że sejmowa większość Jarosława Kaczyńskiego – poza Solidarną Polską –opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest koło Kukiz'15, a drugim dwóch posłów niezrzeszonych – Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Czytaj także: Pawłowicz tym razem uderza w posła z klubu PiS. "Czekam na przeprosiny za ataki"

Paweł Kukiz domaga się także od Zjednoczonej Prawicy zmiany ustawy o referendach lokalnych. Jak wyjaśnił ta kwestia, wraz z modyfikacją ordynacji wyborczej, miałaby być rozpatrywana w następnej kadencji Sejmu.

Nie wiadomo jednak, czy lider Kukiz'15 planuje ponowne kandydowanie w wyborach parlamentarnych. Zapewnił, że jeśli zdecyduje się na start, zasili listy Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Belka o walce PiS-u z inflacją: "Gdy usłyszałem o tarczy, pomyślałem: mamy przerąbane"

– Ja w ogóle nie wiem, czy w ogóle myślę o wyborach. Muszę się jeszcze bardzo mocno zastanowić, czy będę chciał dalej w tym cyrku uczestniczyć, czy nie – zadeklarował jeszcze w maju na antenie "Trójki".

Paweł Kukiz zmienił także zdanie w sprawie wniosku o powołanie sejmowej komisji śledzczej ws. Pegasusa. W rozmowie z Radiem Wnet stwierdził, że nie będzie odmrażał swojego wniosku. Dodał, że nie wie, jak za podobną inicjatywą zagłosowaliby jego posłowie.

Czytaj także: 30. rocznica "nocnej zmiany". Przypomniano, co Kaczyński powiedział kiedyś o Macierewiczu

O tym, że polityk ma zamiar mocno naciskać na Jarosława Kaczyńskiego, pisaliśmy w naTemat jeszcze w maju.

- Bardzo mocno chciałbym naciskać na zmianę ustawy o broni i amunicji, a także na przyspieszenie prac nad sędziami pokoju, z tym że tutaj w tle jest Izba Dyscyplinarna i reforma Sądu Najwyższego - powiedział wówczas dla Polsat News lider ruchu Kukiz'15.

Współpraca Pawła Kukiza i PiS-u

Paweł Kukiz podpisał umowę o współpracy programowej z Prawem i Sprawiedliwością w czerwcu 2022 roku. – Proszę nie mylić jej z koalicyjną – podkreślał wówczas lider Kukiz'15. Zgodnie z tym porozumieniem PiS miało popierać część projektów ważnych dla programu ugrupowania Kukiza, a posłowie Kukiz'15 mieli wspierać partię Jarosława Kaczyńskiego w sejmowych głosowaniach.

Współpraca szybko przyniosła pierwsze efekty. We wrześniu Sejm uchwalił przygotowaną przez posłów Kukiz'15 tzw. ustawę antykorupcyjną. Z kolei posłowie Kukiz'15 pomogli Zjednoczonej Prawicy m.in. w przeforsowaniu lex TVN.

Czytaj także: https://natemat.pl/417337,sondaz-wspolna-lista-pis-i-kukiz