Koniec ze staniem w kolejce do rejestracji. Wkrótce badania "na NFZ" umówisz przez internet
- Rusza pilotaż w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
- Przez e-rejestrację zapiszesz się na badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym oraz do kardiologa
- Pilotaż przewidziano w 20 placówkach medycznych w dwóch regionach: siedleckim i łódzkim. Ma potrwać do końca listopada tego roku
- Docelowo przez internet zapiszemy się do wszystkich specjalistów oraz na różne badania "na NFZ".
Cyfryzacja w ochronie zdrowia postępuje od lat w mniejszym lub większym tempie. Z pewnością przyspieszyła ją pandemia, kiedy okazało się, że z dnia na dzień wszyscy musieliśmy przestawić się na telekonsultacje.
Tuż przed pandemią weszły też w obieg e-recepty i e-skierowania. Każdemu łatwiej jest wyszukać w telefonie kod e-recepty lub e-skierowania, aby podać je w aptece lub w przychodni niż nosić papierową receptę.
Nadal jednak jedną z bolączek systemu ochrony zdrowia pozostaje sposób zapisywania się do specjalistów.
O ile w prywatnym systemie już od dawna możemy zamówić wizytę przez internet, klikając na ekranie swojego telefonu lub na komputerze i wybierając placówkę, lekarza, a także dogodny dla nas termin, to "na NFZ" nic się nie zmieniło od lat. Ułatwieniem jest wprawdzie podawanie numeru e-skierowania zamiast pokazywania przy zapisie lub dosyłania papierowej formy skierowania, jaka obowiązywała przez długie lata.
Zamiast kolejki w przychodni centralna e-rejestracja
Jednak nadal nie pozostaje nam nic innego, jak ustawianie się w kolejce do rejestracji w przychodni lub wiszenie - niekiedy godzinami - na telefonie, próbując w ten sposób skontaktować się z rejestratorkami z wybranej placówki.
Wkrótce ma się to zmienić. "Na NFZ" będziemy mogli zapisać się przez e-rejestrację.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie, na mocy którego startuje program pilotażowy w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Chodzi o e-rejestrację do:
- kardiologa,
- na badanie rezonansem magnetycznym
- na badanie tomografem komputerowym.
Kilka miesięcy pilotażu
Pilotaż ten ma potrwać do końca listopada tego roku. Natomiast docelowo e-rejestracja ma dotyczyć wszystkich świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i świadczeniach kosztochłonnych. Potem ma być wdrożona przez wszystkie placówki medyczne, które mają umowę z NFZ.
Zarządzenie prezesa NFZ wynika z wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 czerwca 2022 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Po co pilotaż e-rejestracji?
Pilotaż ma pokazać, jaka jest efektowność elektronicznej rejestracji centralnej.
W ramach tego projektu badana będzie m.in. możliwości samodzielnego wyszukiwania przez pacjentów dostępnych terminów udzielania wybranych świadczeń i dokonywania przez nich zgłoszeń.
NFZ oceni też działanie mechanizmów przydzielania pacjentom terminów wizyt i badań, z uwzględnieniem określonych przez nich kryteriów dotyczących terminu udzielenia świadczenia, realizatora lub realizatorów programu pilotażowego, u których chcieliby uzyskać pomoc medyczną.
Chodzi też o ocenę systemu udostępniania przez placówki i gabinety harmonogramów przyjęć dla zakresów świadczeń, których dotyczy pilotaż oraz ich prowadzenia w systemie P1.
Placówki, które będą brały udział w pilotażu, otrzymają za jego realizację dodatkowe środki w formie miesięcznego ryczałtu. To w zależności od liczby udzielanych świadczeń od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Etap przygotowania i realizacji programu pilotażowego trwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia, czyli od 25 czerwca do 30 listopada 2022 roku. Placówki muszą podpisać z NFZ umowy na realizację tego projektu.
Nadzór nad realizacją pilotażu sprawuje Centrum e-Zdrowia. To właśnie tam można zgłosić wszelkie pytania i wątpliwości w tej sprawie.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/420988,pielegniarki-chca-lepszych-warunkow-pracy-i-placy-gola-pensja-to-malo