Reżim Łukaszenki skarży się na Polskę do ONZ. Twierdzą, że to z troski o środowisko

Alicja Skiba
13 lipca 2022, 10:11 • 1 minuta czytania
Łukaszence nie podoba się mur, który polski rząd postawił przy granicy z Białorusią. Władze w Mińsku postanowiły interweniować i pobiegły ze skargą do ONZ. Nasz kłopotliwy wschodni sąsiad wystosował list do Organizacji Narodów Zjednoczonych domagając się, by Polska "nie nadużywała swojej pozycji terytorialnej", podała białoruska agencja informacyjna Biełta.
Łukaszenka skarży się na Polskę przed ONZ. Nie podoba mu się mur na granicy fot.: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Na granicy polsko-białoruskiej dobiega końca budowa zapory, a reżim Alaksandra Łukaszenki jest coraz bardziej zaniepokojony tym faktem. Jak relacjonuje białoruska panstwowa agencja informacyjna Biełta, władze Białorusi wystosowały listowną skargę do ONZ. - Białouś wezwała w ONZ Polskę do tego, by zburzyła mur na terenie Puszczy Bialowieskiej i nie nadużywała swojej pozycji terytorialnej - można się dowiedzieć z depeszy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi z kolei poinformowało, że stanowisko zostało przekazane przez szefową Centralnego Biura Dyplomacji Wielostronnej białoruskiego MSZ Irinę Wieliczko "podczas poniedziałkowej dyskusji panelowej ONZ w Nowym Jorku".

Może Cię zainteresować: "Prowokacje, które wciągną Białoruś w wojnę". Na punktach kontrolnych już wzmocniono działania

"Działania Polski mają negatywny wpływ na ekosystem"

Czy władze białoruskie obawiają się o swoje bezpieczeństwo? Otóż, jak się okazuje, nie. One się po prostu troszczą o środowisko. Konkretnie – martwią się, że zapora może zagrozić Puszczy Białowieskiej.

– Jej znaczenie jest wyjątkowe nie tylko dla bioróżnorodności Białorusi, ale także ekosystemów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Zachowanie tego reliktowego lasu (wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), jego ekosystemu, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego zawsze było priorytetem polityki państwa i przyciągało uwagę ekologów z całego świata, dlatego dziś szczególnie niepokoją nas działania polskich władz, które 30 czerwca w tym roku ogłosiły zakończenie budowy pięciometrowego muru na terenie tego transgranicznego obiektu – wyraziła zaniepokojenie Wieliczko.

Wezwała przy tym Polskę do tego, by przestała "nadużywać swojej pozycji terytorialnej jako kraju sąsiedniego, powrotu do wypełniania zobowiązań międzynarodowych i zburzenia muru, który ma negatywny wpływ zarówno na ekosystem, jak i cały region europejski".

Czytaj także: Bunt białoruskich oficerów. Nie chcą walczyć w Ukrainie, przekazali Łukaszence ważny szczegół

"Białoruskie służby destabilizują granicę RP"

Zdaniem rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, białoruskie służby nadal prowadzą operację hybrydową.

"Białoruskie służby specjalne kontynuują działania destabilizujące granicę RP. Operacja hybrydowa przeciwko wschodniej flance NATO jest kontynuowana. Mińsk podtrzymuje sztuczny szlak migracyjny w celu prowadzenia dalszych ataków na Polskę. Operacja prowadzona rękami reżimu Łukaszenki jest w interesie Rosji. Cele tych działań korespondują z celami działań Rosji przeciwko RP" – napisał na Twitterze Żaryn.

Morawiecki podziękował Kaczyńskiemu za powstanie zapory na granicy

Informowaliśmy pod koniec czerwca, że w Kuźnicy w woj. podlaskim odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, który ogłosił, że budowa zapory - będącej odpowiedzią na kryzys migracyjny wywołany przez Łukaszenkę - dobiega końca.

Szef rządu nie omieszkał skomentować tego wydarzenia i podziękować... Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz dać prztyczka opozycji.

 Ta zapora, którą widzicie za mną, miała zostać niewybudowana, zdaniem Donalda Tuska, nawet w 3 lata. Wybudowana została do lata tego roku, tak jak zapowiadałem. Rozpoczyna się lato i czerwiec, lipiec ta zapora jest kończona dokładnie, tak jak zapowiadaliśmy. Wiarygodność, skuteczność i odpowiedzialność, to jest to, na czym w polityce powinno nam zależeć – powiedział Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: https://natemat.pl/423676,litwa-komentuje-decyzje-tsue-agn-bilotait-litwa-bedzie-sie-bronic