Robert Lewandowski znów z rekordem. Właśnie został najdroższym Polakiem w historii

Krzysztof Gaweł
16 lipca 2022, 11:32 • 1 minuta czytania
Robert Lewandowski od soboty jest najdroższym polskim piłkarzem w historii. FC Barcelona zapłaciła za niego 50 milionów euro, co jest rekordową sumą zapłaconą za polskiego piłkarza. Na czele zestawienia "Lewy" wyprzedził Krzysztof Piątka i Arkadiusza Milika, swoich kolegów z kadry. I znów przeszedł do historii, jak to ma w zwyczaju.
Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik to dwóch z trzech naszych najdroższych piłkarzy w historii Fot. Marcin Borkowski/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Robert Lewandowski nie tylko przeniósł się właśnie do Barcelony i po ośmiu latach opuścił Bayern Monachium, ale też został najdroższym polskim piłkarzem w dziejach. Hiszpanie zapłacili za niego 50 milionów euro. Snajper mógł ten tytuł dzierżyć od lat, ale w 2014 roku opuścił Borussię Dortmund za darmo. Dopiero teraz klub, w którym nasz snajper rozpoczął wielką karierę, dostanie wynagrodzenie za jego grę. Niewielkie, ale jednak konkretną sumę.

"Lewy" zdystansował lidera, którym był przez lata Krzysztof Piątek. Na liście najdroższych polskich transferów zdecydowanie wyprzedził kolegę z kadry, ze którego w styczniu 2019 roku AC Milan wyłożył okrągłe 35 milionów euro. Trzy mniej kosztował Arkadiusz Milik, który z Holandii trafił do Serie A latem 2016 roku. Na czele mamy zatem trzech snajperów, a cała dziesiątka zdominowana jest przez obecnych reprezentantów.

Znajdziemy w niej i Grzegorza Krychowiaka, który próbował swoich sił w Paris Saint-Germain, i Wojciecha Szczęsnego, naszego najdroższego w dziejach golkipera. Nie mogło zabraknąć Piotra Zielińskiego, którego wartość wzrosła i być może jeszcze tego lata pomocnik poprawi swój wynik i zmieni klub. Jest też filar defensywy Kamil Glik, który przed laty trafił do AS Monaco. Stawkę zamyka Jakub Kamiński, kilka miesięcy temu sprzedany do Wolfsburga.

Lista dziesięciu najdroższych polskich piłkarzy w historii:

Dzięki tzw. Solidarity Contribution na procent od transferu załapią się w przypadku "Lewego" zarówno ci mniejsi, ale też więksi gracze futbolowego świata. Droga Polaka była następująca: Varsovia WarszawaDelta WarszawaLegia WarszawaZnicz PruszkówLech PoznańBorussia Dortmund. Nawet w przypadku stołecznej Legii, która nie postawiła na młodego Lewandowskiego, pieniądze po prostu się należą. Ile pieniędzy otrzymają byłe kluby Polaka?

Czytaj także: https://natemat.pl/422350,ile-polskie-kluby-zarobia-za-transfer-lewandowskiego